Szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zapowiedziała, że zaprezentuje na czwartkowym posiedzeniu zespołu konkretne rozwiązania ws. wydłużenia urlopów macierzyńskich rodziców wcześniaków lub dzieci hospitalizowanych po narodzinach. Dodała, że docelowo projekt ma być gotowy w maju.

W MRPiPS odbywa się w czwartek 2. spotkanie zespołu roboczego ws. rozwiązań dotyczących uprawnień rodzicielskich dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych i hospitalizowanych po urodzeniu.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że podczas czwartkowego spotkania zaprezentuje konkretne propozycje rozwiązań legislacyjnych, które mogą znaleźć się w przyszłym projekcie ustawy.

Dodała, że chodzi o ustawę wydłużającą urlop macierzyński dla mam lub ojców. "Urlopu, z którego będą mogły skorzystać albo matki, albo ojcowie dzieci, które urodziły się przedwcześnie, lub dzieci hospitalizowanych po narodzinach" - powiedziała.

Zgodnie z ustaleniami, powinien on być płatny w 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku, powinien być fakultatywny, nieprzymusowy, udzielany na wniosek, powinien przysługiwać matkom lub ojcom dzieci, które urodziły się przedwcześnie, lub dzieci hospitalizowanych po narodzinach. "Dyskutowaliśmy także propozycję mechanizmu tydzień za tydzień. Tydzień hospitalizacji - tydzień dłuższego urlopu macierzyńskiego" - poinformowała.

Zastrzegła, że urlop ten nie byłby zarezerwowany tylko i wyłącznie dla matek, ale także dla ojców, prawnych opiekunów, rodziców adopcyjnych i rodziców zastępczych.

Poinformowała, że po zaprezentowaniu propozycji przepisów, kolejnym krokiem będzie zwrócenie się do innych resortów o ich opinie i ich wkład do przyszłego projektu ustawy. Wskazała, że rodzicami są przedstawiciele różnych zawodów, w tym np. nauczycieli, czy służb mundurowych. Dodała, że prace toczą się podczas posiedzeń zespołu oraz pomiędzy nimi.

"Stawiamy sobie w MRPiPS taki cel, żeby jeszcze w maju, przed dniem matki mógł ujrzeć światło dzienne projekt ustawy, który z Ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej następnie skierujemy do dalszych prac rządowych" - powiedziała.

W lutym w MRPiPS zorganizowano pierwsze oficjalne spotkanie ministerialnego zespołu roboczego, który ze stroną społeczną ma wypracować rozwiązania legislacyjne. To odpowiedź na petycję dotyczącą wydłużenia urlopów macierzyńskich matkom wcześniaków oraz noworodków wymagających hospitalizacji, którą na początku stycznia przekazała szefowej resortu Fundacja "Koalicja dla Wcześniaka".(PAP)

Autorka: Iga Leszczyńska

iga/ agz/