Konsultacje polsko-ukraińskie będą dotyczyć problemów w relacjach dwustronnych - poinformował Szef KPRM Jan Grabiec. Spotkanie rządów obu państw ma się odbyć pod koniec marca. Jak przekazał Grabiec, będą dotyczyć m.in. kwestii rolnictwa, transportu, a także rozbudowy przemysłu zbrojeniowego. "Premier chce, żeby te konsultacje odbyły się - po dobrym przygotowaniu - w miarę szybko" - przekazał Szef KPRM.

Ambasador Ukrainy Wasyl Zwarycz powiedział, że trwają przygotowania do zaplanowanej na koniec marca wizyty premiera Denysa Szmyhala w Warszawie, ma wtedy odbyć się też wspólne posiedzenie rządów Polski i Ukrainy.

Konsultacje o problemach rolników

Jan Grabiec poinformował, że "w sposób oczywisty konsultacje będą dotyczyć problemów w relacjach dwustronnych". "Z naszej perspektywy to jest po pierwsze - kwestia produktów rolnych, które trafiają do Polski, choć powinny być eksportowane poza nasze rynki i nie tworzyć konkurencji dla naszych rolników" - wymienił. "Są też kwestie dotyczące transportu firm ukraińskich" - dodał.

"Mamy też tematy wspólne pozytywne. To jest kwestia budowy autostrady na Ukrainie przy pomocy również polskich przedsiębiorstw czy kwestie dotyczące wspólnych prac nad rozbudową przemysłu zbrojeniowego, polskich zasobów i możliwości rozwojowych, jeśli chodzi o obszar zbrojeniowy" - wymienił Grabiec. "To są bardzo obiecujące obszary" - podkreślił.

Jak wskazał Grabiec, "zapewne katalog spraw do rozstrzygnięcia będzie dużo szerszy".

Szanse dla Polski

"Tak, jak mówił premier Donald Tusk, wspieramy z całych sił Ukrainę w wojnie z Rosją, a jednocześnie - jeżeli chodzi o stosunki dwustronne, ekonomiczne - pilnujemy tego, żeby interesy Polski i polskich przedsiębiorstw były zabezpieczone, żeby też ta perspektywa odbudowy Ukrainy po zakończeniu wojny była dla Polski perspektywą szans, a nie zagrożeń, jak to do niedawna było - zagrożeń chociażby z ekspansją producentów rolnych na polski rynek" - powiedział szef KPRM.

Grabiec przyznał, że termin konsultacji nadal jest otwarty. "Premier chce, żeby te konsultacje odbyły się - po dobrym przygotowaniu - w miarę szybko" - przekazał.