Rząd nie planuje zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn - powiedział szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. W ten sposób odniósł się do wypowiedzi ministry ds. równości Katarzyny Kotuli, że "dyskusja o zrównaniu wieku emerytalnego jest nieunikniona".

Grabiec o wieku emerytalnym

Szef KPRM Jan Grabiec podkreślił w Radiu Zet, że rząd nie planuje zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn.

"Rozumiem, że pani ministra mówiła o pewnych trendach rozważanych przez tych, którzy zastanawiają się nad formami wprowadzenia równego statusu. Na pewno nie jest planem rządu zrównanie wieku emerytalnego, ani w ogóle podnoszenia go dla którejkolwiek kategorii, a w szczególności dla kobiet" - powiedział Grabiec.

Zaznaczył, że są to jedynie rozważania teoretyczne i w tej kadencji nie będzie takiej próby.

W Polsce wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Kotula o wieku emerytalnym

Ministra ds. równości Katarzyna Kotula w opublikowanym w tym tygodniu wywiadzie dla wp.pl powiedziała m.in., że "dyskusja o zrównaniu wieku emerytalnego jest nieunikniona". Zdaniem Kotuli "system emerytalny jest niesprawiedliwy, a nierówny wiek emerytalny dyskryminuje mężczyzn".

"Wydaje mi się, że dyskusja o zrównaniu wieku emerytalnego jest nieunikniona, jednak otwarcie powiem, że dzisiaj takich planów nie ma. Będziemy jednak analizować, w jakim kierunku powinna iść reforma, żeby można było te nierówności zlikwidować" - powiedziała ministra ds. równości.