Prezydent Andrzej Duda deklaruje, i to jest bardzo autentyczna, prawdziwa deklaracja, chęć woli współpracy z takim rządem, jaki zostanie wyłoniony, jaki uzyska poparcie, za jakim stoją wyborcy - powiedziała prezydencka minister Małgorzata Paprocka.

Premier Mateusz Morawiecki wygłosi expose

W poniedziałek o godz. 10.00 w Sejmie premier Mateusz Morawiecki wygłosi expose. Następnie odbędzie się debata, a o godz. 15.00 - głosowanie nad wotum zaufania dla jego rządu. Jeśli rząd nie uzyska większości, dojdzie do tzw. drugiego kroku konstytucyjnego, w którym Sejm wybiera premiera. Kandydatem na premiera KO, PSL, Polski 2050 i Lewicy jest szef PO Donald Tusk. Wówczas odbędzie się debata, a o godz. 20.00 - głosowanie nad wyborem premiera.

Paprocka pytana była o obecność prezydenta Andrzeja Dudy w poniedziałek w Sejmie zarówno rano, jak i wieczorem. "Taki jest plan pana prezydenta na obecność podczas tych istotnych wydarzeń" - zaznaczyła.

Czy Duda spotka się w poniedziałek z Tuskiem?

Dopytywana, czy Duda spotka się w poniedziałek z Donaldem Tuskiem odpowiedziała, że tego nie wyklucza. "Pan prezydent chce wysłuchać, chce być obecny, chce jasno pokazać, że to są rzeczy dla prezydenta RP niezwykle istotne" - podkreśliła minister.

"Pan prezydent deklaruje, i to jest bardzo autentyczna, prawdziwa deklaracja, chęć woli współpracy z takim rządem, jaki zostanie wyłoniony, jaki uzyska poparcie, za jakim stoją wyborcy. Przed nami są bardzo poważne ciągle wyzwania" - zaznaczyła.

Paprocka o ustawie dot. zamrożenia cen prądu

Prezydencka minister zapytana została również o ustawę o zamrożeniu cen prądu. Minister odpowiedziała, ze ustawa nie wpłynęła jeszcze do Kancelarii Prezydenta. "Jak ustawa wpłynie, pan prezydent będzie podejmował decyzje" - dodała. Jednocześnie wskazała, że bez wątpienia jest oczekiwanie społeczne i potrzeba dalszego wsparcia odbiorców energii.

"Pan prezydent Andrzej Duda nigdy nie ma w zwyczaju zwlekania z pojmowaniem decyzji przy kluczowych ustawach, chyba że są bardzo daleko idące wątpliwości, wtedy najczęściej osobiście ogłasza decyzję" - oceniła.

Paprocka o ustawie dot. finansowania in vitro

Paprocka zapytana została również o ustawę o finansowaniu in vitro z budżetu państwa. "Pan prezydentów mówi, że raczej nie będzie blokował tych rozwiązań" - wskazała.

Oceniła, że ta ustawa to jest tak naprawdę komponent dotyczący finansowania. "Mówimy o dosłownie dwóch stronach przepisów związanych z dofinansowaniem i z odesłaniem do programu rządowego" - dodała.