Premier Mateusz Morawiecki zaprosił nas na spotkanie ws. koalicji; w imieniu Lewicy informuję, że nigdzie się nie wybieramy - oświadczył w środę szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski. Z zamieszczonego przez niego zaproszenia od premiera wynika, że spotkanie mogłoby się odbyć w czwartek lub piątek.

"Oszukany Premier zaprasza na spotkania w sprawie oszukanej koalicji! W imieniu Lewicy informuję, że nigdzie się nie wybieramy!" - napisał Gawkowski na X (d. Twitter). We wpisie zamieścił zdjęcie zaproszenia.

Morawiecki tworzy rząd

Mateusz Morawiecki pisze w nim, że w związku z desygnowaniem go na premiera i powierzeniu mu misji utworzenia rządu, zaprasza do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Do wyboru pozostawia jeden z terminów: czwartek 23 listopada w przedziale między godz. 9 a 14 lub piątek 24 listopada w przedziale między 10 a 15.

"Celem spotkania jest budowanie Koalicji Polskich Spraw, mającej kluczowe znaczenie dla skutecznej realizacji obietnic złożonych Polakom. Prezentowane dotychczas propozycje obejmują szeroki zakres kwestii, zarówno gospodarczych, jak i społecznych - rodzin, edukacji i zdrowia" - wskazał premier w zaproszeniu.

O otrzymaniu zaproszenia od Morawieckiego poinformował w środę w Radiu Zet także współprzewodniczący Konfederacji, prezes Nowej Nadziei Sławomir Mentzen. "Dostałem wczoraj takie zaproszenie". "Nie ma o czym rozmawiać. Premier Morawiecki jest człowiekiem całkowicie niewiarygodnym" - zaznaczył Mentzen.

Dodał, że dostał nieskonkretyzowane zaproszenie do rozmów. "Tam chyba był czwartek, czy piątek" - mówił polityk.

Pytany o słowa Krzysztofa Bosaka, który kilka dni temu powiedział, że "Konfederacja nigdy nie odmawia rozmów", odpowiedział, że "dzisiaj mamy spotkanie w tej sprawie, po którym na pewno wydamy komunikat". "Ja nie mam o czym rozmawiać z Mateuszem Morawieckim" - podkreślił.

"Dekalog Polskich Spraw"

W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki przedstawił propozycje programowe, których realizacją ma się zająć stworzony przez niego rząd. Zbiór propozycji został określony jako "Dekalog Polskich Spraw". Propozycje dotyczą rodziny, seniorów, edukacji oraz zdrowia. Jak mówił premier - "Dekalog Polskich Spraw" mógłby być fundamentem Koalicji Polskich Spraw.

Szef rządu wskazywał, że polityka społeczna powinna by wyjęta poza nawias sporu politycznego. Mówił m.in. o zwiększeniu wydatków na edukację do 6 proc. PKB, zwiększeniu wynagrodzeń dla nauczycieli, wyższych wynagrodzeniach na uczelniach wyższych, przeznaczeniu 2 proc PKB na naukę. Mówił też, że są gotowe ustawy dotyczące m.in. wakacji kredytowych na 2024, zamrożenia cen energii elektrycznej czy przedłużenia 0 VAT na żywność.