Podpisałem rozporządzenie w sprawie warunków, jakimi mają odpowiadać budynki i ich lokalizacja – poinformował w czwartek minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Podkreślił, że patodeweloperka to zjawisko marginalne, ale dotkliwe; podmioty, które się tym zajmują powinny usłyszeć: stop patodeweloperce.

"Podpisałem (…) rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakimi powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie" – poinformował w czwartek minister rozwoju i technologii Waldemara Budy na konferencji prasowej, której tematem było podpisanie przez ministra rozporządzenia przeciwdziałającemu zjawisku tzw. patodeweloperki.

Zaznaczył, że patodeweloperka to "bardzo głośny temat", lecz podkreślił, że jest to "zjawisko marginalne", które "pojawia się w niewielkim procencie podmiotów, które się tym trudnią, ale bardzo dotkliwe i bardzo głośne". "I nawet ten procent podmiotów, które się tym zajmuje, powinien dzisiaj (...) usłyszeć jasny komunikat: stop patodeweloperce” – dodał.

Buda przekazał, że przepisy mają wejść w kwietniu "tak, żeby nie zaskakiwać firm, które dzisiaj już projektują i mają w toku swoje projekty budowlane", jednak "wszystko, co będzie wymagało pozwolenia już od kwietnia będzie musiało być na tych (…) nowych przepisach".

"Jest takie wyliczenie Polskiego Instytutu Ekonomicznego, że na patodeweloperce Polska traci rocznie 83 mld zł. W związku z tym, że budowane są w szczerych polach budynki, w związku z tym, że nie mają wygód, w związku z tym, że nie mają niektórych rozwiązań" – wskazał szef MRiT.

Rozporządzenie zakłada m.in. zwiększenie do pięciu metrów odległości budynku mieszkalnego wielorodzinnego o wysokości ponad czterech kondygnacji od granicy działki. Dotąd odległość ta wynosiła minimum trzy metry w przypadku ścian bez okien lub drzwi, a w przypadku ścian z oknami lub drzwiami – cztery metry.

Zgodnie z projektem, lokal użytkowy w nowo projektowanych budynkach powinien mieć powierzchnię użytkową nie mniejszą niż 25 m kw. Możliwe będzie wykonanie lokalu o mniejszej powierzchni pod warunkiem, że lokal znajduje się na pierwszej lub drugiej kondygnacji nadziemnej budynku i jest do niego bezpośredni dostęp z zewnątrz budynku.

Założono też wprowadzenie wymagania w zakresie odpowiednich przegród pomiędzy balkonami. Zgodnie z nową regulacją w budynku mieszkalnym wielorodzinnym w przypadku wykonania więcej niż jednego balkonu na jednej płycie balkonowej należy zastosować przegrodę o wysokości co najmniej 2,2 m oraz szerokość odpowiadającą co najmniej szerokości balkonu, a w przypadku gdy balkon ma szerokość równą lub większą niż 2 m – minimum 2 m. Przegroda powinna się też charakteryzować odpowiednią przepuszczalnością światła. Powinna ona wynosić minimalnie 30 proc., maksymalnie 50 proc., dzięki czemu, w ocenie projektodawcy, taka przyciemniona przegroda da poczucie odizolowania od sąsiadów.

W stosunku do budynku mieszkalnego wielorodzinnego projektowane przepisy wprowadzają też m.in. obowiązek wykonania pomieszczenia gospodarczego o powierzchni min. 15 m kw., na potrzeby przechowywania np. rowerów. (PAP)

ra/ mmu/