152 szpitalne oddziały ratunkowe otrzymają środki finansowe na modernizację, przebudowę i zagospodarowanie części diagnostycznej, która wspiera SOR-y; projekt jest skalkulowany na 1,5 mld zł - poinformowała we wtorek minister zdrowia Katarzyna Sójka.

Szefowa MZ na konferencji prasowej ogłosiła wyniki konkursu na wsparcie Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych z Funduszu Medycznego.

Sójka przypomniała, że Fundusz Medyczny powstał z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy przy współpracy z Ministerstwem Zdrowia. Jak wskazała, jest on obliczony na najbliższe 10 lat w kwocie 40 mld zł.

"Projekt, który dziś ogłaszamy jest skalkulowany na 1,5 mld zł, dotyczy dofinansowania modernizacji, przebudowy szpitalnych oddziałów ratunkowych w szpitalach w całej Polsce" - powiedziała minister.

Podkreśliła, że środki na ten cel otrzymają 152 szpitalne oddziały ratunkowe. "Otrzymają one środki finansowe właśnie na modernizację, przebudowę, zagospodarowanie części diagnostycznej, która wspiera szpitalne oddziały ratunkowe" - zaznaczyła minister zdrowia.

Poinformowała, że do konkursu zgłosiło się 207 podmiotów, z których 152 przeszły pozytywną ocenę.

"Gratuluję wszystkim pacjentom. Mam nadzieję, że to wyjście naprzeciw, (...) aby każdy mógł spotkać w swoim problemie zdrowotnym najlepszą opiekę" - dodała Sójka.(PAP)

Autorki: Karolina Kropiwiec, Delfina Al Shehabi

kkr/ del/ mhr/