Polska dostanie rekompensatę finansową od UE za straty wywołane importem ukraińskiego zboża; to prawie 30 milionów euro z UE plus drugie tyle z budżetu krajowego - łącznie około 280 milionów złotych - napisał w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

Komisja Europejska poinformowała w czwartek, że pakiet pomocowy w wysokości 56 mln euro na rzecz wsparcia rolników w krajach frontowych, którzy muszą mierzyć się z konsekwencjami pojawienia się na unijnym rynku dużej ilości towarów rolno-spożywczych z Ukrainy, został zaaprobowany przez wszystkie państwa członkowskie i środki mogą być uruchomione.

Wsparcie rolników zapowiedziała tydzień temu szefowa KE Ursula von der Leyen. O uruchomienie środków wnioskowała Polska.

"Polska dostanie kolejną rekompensatę finansową od UE! Tym razem za straty wywołane importem ukraińskiego zboża. To prawie 30 milionów euro z UE plus drugie tyle z budżetu krajowego - łącznie około 280 milionów złotych" - napisał premier w mediach społecznościowych.

"O tym, jak nie szkodzić lokalnym rynkom i ciężko pracującym rolnikom, rozmawiałem kolejno z przewodniczącą European Commission Ursulą von der Leyen, komisarzem ds. rynku wewnętrznego Thierrym Bretonem, szefami rządów państw UE, a wspólnie z pięcioma innymi premierami wystosowaliśmy w tej sprawie list z żądaniem natychmiastowego działania" - dodał Morawiecki.

Wyraził wdzięczność "wszystkim europejskim przyjaciołom za walkę o sprawiedliwość i ochronę naszego wspólnego rynku".

"Dziś mamy efekty - kolejne pieniądze dla polskich rolników. Walcząc o swoje interesy szanujemy siebie, a Polacy na tym zyskują! Rząd Prawa i Sprawiedliwości to gwarancja skutecznej polityki międzynarodowej na najwyższym szczeblu" - napisał premier. (PAP)

wni/