Rada Ministrów ma się we wtorek zająć projektem ustawy ws. kredytu 2 proc. zakup pierwszego M. - poinformował minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Jak dodał, 1 lipca br. banki powinny mieć w ofercie taki kredyt, by pierwsze decyzje kredytowe mogły się pojawić gdzieś około sierpnia - dodał.

Buda w poniedziałek w Programie 3 Polskiego Radia był pytany o to, kiedy rząd może przyjąć nowy rządowy program mieszkaniowy. Chodzi o Program Pierwsze Mieszkanie, który zakłada kredyt 2 proc., czyli system dopłat do kredytu na zakup pierwszego M. oraz Konto Mieszkaniowe – program pomocy oszczędzającym na zakup pierwszego mieszkania.

"Plan jest taki, żeby już we wtorek Rada Ministrów zajęła się tym programem. Jest gotowy, przygotowany. Później całe prace parlamentarne, później wdrożenie na poziomie bankowym, czyli Bank Gospodarstwa Krajowego i wszystkie banki, które będą chciały w tym uczestniczyć" - powiedział Buda.

Jak dodał, ostateczna oferta dla klienta ma się pojawić w ofercie zainteresowanych banków 1 lipca. "Z tego, co słyszę, to większość banków jest zainteresowana kredytem 2 proc." - powiedział.

Szef MRiT pytany, ile w tym roku rząd przeznaczy na ten program, odparł: "To jest kilkaset milionów. Nie sądzę, żeby był wykorzystany jakikolwiek limit".

Zdaniem ministra Budy program "ruszy 1 lipca", a "pierwsze decyzje kredytowe będą mogły się pojawić gdzieś około sierpnia - bo pamiętajmy, trzeba znaleźć mieszkanie, trzeba zawrzeć umowę przedwstępną - to jest cała procedura, a więc będzie kilka miesięcy tego roku, żeby tę sprawę załatwić". "Nie spodziewamy się, żeby tu były jakieś problemy" - powiedział minister.

Buda przypomniał, że program jest skierowany dla małżeństw i singli. "Dla związków partnerskich tej możliwości wspólnego wzięcia kredytu nie ma. Tylko małżonkowie są tu preferowani. Singiel może wziąć indywidulanie" - powiedział.

Projekt ustawy o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe został na początku lutego opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji i skierowany do konsultacji publicznych.

Projekt zakłada, że kredyt 2 proc. z dopłatą państwa będzie mogła uzyskać osoba do 45. roku życia; jeśli kredyt udzielany jest obojgu osobom prowadzącym gospodarstwo domowe, warunek wieku będzie musiała spełnić przynajmniej jedna z nich. Kredyt może być udzielony tylko na pierwsze mieszkanie - osoby wchodzące w skład gospodarstwa domowego kredytobiorcy nie będą mogły mieć w dniu udzielenia kredytu ani w przeszłości mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu.

Kwota "bezpiecznego kredytu 2 proc." nie będzie mogła przekroczyć 500 tys. zł albo - jeśli kredytobiorca prowadzi gospodarstwo domowe wspólnie z małżonkiem lub ma co najmniej jedno dziecko - 600 tys. zł. Wkład własny nie będzie mógł być wyższy niż 200 tys. zł.

Dopłata do rat będzie przysługiwała przez 10 lat, a kredyt będzie spłacany w formule stałych rat kapitałowych (malejących rat kapitałowo-odsetkowych). W okresie stosowania dopłat oprocentowanie kredytu wyniesie dla kredytobiorcy 2 proc. powiększone o marżę, prowizję i inne opłaty bankowe (jeśli będą pobierane) - wyjaśnia na stronie Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Kredyty 2 proc. będą udzielane przez banki, które zawrą w tej sprawie umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Jak zapisano w projekcie, koszty związane m.in. z dopłatami do kredytów będą pokrywane ze środków utworzonego w BGK Rządowego Funduszu Mieszkaniowego. W celu finansowania programu Fundusz będzie zasilany środkami budżetu państwa - podano w Ocenie Skutków Regulacji.

Projekt wprowadza też specjalne konto oszczędnościowe. Systematyczne wpłaty (co najmniej 11 wpłat rocznie w kwocie co najmniej 500 zł) będą gwarantować dodatkową premię mieszkaniową z budżetu państw. Premia będzie równa rocznemu wskaźnikowi inflacji albo wskaźnikowi zmiany wartości ceny 1 m kw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego. W każdym roku wybierany będzie wskaźnik korzystniejszy dla oszczędzającego. Oszczędności będą dodatkowo oprocentowane zgodnie z ofertą banku, przy czym odsetki będą zwolnione z tzw. podatku Belki.

Przepisy mają wejść w życie 1 lipca.(PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/ amac/