Na poniedziałek, 12 grudnia, zwołałem posiedzenie komisji sprawiedliwości poświęcone zaopiniowaniu wniosku opozycji o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości - poinformował szef komisji Marek Ast (PiS). W sejmowym głosowaniu nad wotum będziemy bronić Zbigniewa Ziobry - dodał.

W połowie listopada kluby KO i Lewicy oraz koło Polska 2050 złożyły w Sejmie kolejny wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości i szefa Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry. Szef klubu KO Borys Budka, uzasadniając wniosek opozycji o odwołanie Ziobry uzasadniał, że to "powiedzenie sprawdzam dla tych wszystkich, którzy mówią dziś, jak bardzo potrzebne są pieniądze z funduszy europejskich". Przekonywał, że w tej chwili "jedyną blokadą środków europejskich dla Polski jest weto, które zgłasza Ziobro".

Komisja sprawiedliwości w sprawie Ziobry

"Dziś wisi w powietrzu wniosek opozycji o kolejne wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości. Ja zwołałem w tej sprawie komisję sprawiedliwości, by ten wniosek zaopiniowała" - powiedział w poniedziałek w Polskim Radiu 24 przewodniczący komisji Marek Ast (PiS). Jak przekazał, posiedzenie komisji odbędzie się w kolejny poniedziałek.

"Premier (Mateusz) Morawiecki zapewniał, będziemy tutaj oczywiście bronić ministra Zbigniewa Ziobry, jak we wszystkich dotychczasowych wnioskach, które były składane, (...) były bezskuteczne, każdy kończył się niepowodzeniem" - powiedział Ast.

Polityk PiS pytany, czy koalicja z Solidarną Polską jeszcze istnieje, oraz o wypowiedzi działaczy SP wyglądające raczej na słowa polityków opozycji niż koalicji, odparł, że "to, że jest pewien spór w koalicji rządzącej, to jest zupełnie naturalne".

"Mamy trochę inną wizję naszego miejsca w Europie i sposobu postępowania, patrzenia na polskie interesy w Europie niż Zbigniew Ziobro" - powiedział Ast. Jak jednocześnie dodał, "to nie jest powód, by zrywać koalicję".

Zgodnie z konstytucją Sejm wyraża członkom Rady Ministrów wotum nieufności większością ustawowej liczby posłów (231).

W ubiegłą środę rzecznik PiS Rafał Bochenek informował, że wniosek ws. Ziobry najprawdopodobniej będzie rozpatrywany na kolejnym posiedzeniu Sejmu; Izba zbierze się w dniach 13-14 grudnia. Jak wynika z informacji na stronach sejmowych, posiedzenie komisji sprawiedliwości i praw człowieka - poświęcone zaopiniowaniu wniosku opozycji - odbędzie się 12 grudnia o godz. 19.(PAP)

Autorka: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka

sdd/ itm/