W tym tygodniu ukaże się rozporządzenie MF wprowadzające zerową stawkę VAT na żywność - poinformowała we wtorek szefowa resortu finansów Magdalena Rzeczkowska. Dodała, że wydłuży ono stosowanie osłony dla Polaków w zakresie podstawowych produktów żywnościowych.

Przedłużamy obowiązywanie tarczy antyinflacyjnej, jeżeli chodzi o żywność - zerowy VAT na żywność - wskazała minister finansów podczas wtorkowej konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.

"Jeszcze w tym tygodniu, do końca tego tygodnia ukaże się rozporządzenie Ministra Finansów, w tym przypadku stawka zero procentowa zostanie wprowadzona właśnie w drodze rozporządzenia MF, które wydłuży stosowanie osłony dla Polaków w zakresie podstawowych produktów żywnościowych" - przekazała Rzeczkowska.

Dodała, że w przypadku pozostałych rozwiązań tarczy antyinflacyjnej będą stosowane m.in. tarcze energetyczne, tarcza gazowa. Rzeczkowska wskazała też na "dodatki ciepłownicze, ochronę osób, które ogrzewają swoje mieszkania, ciepło z rekompensatą, limity cen energii, zamrożenia cen energii, gazu".

Szefowa resortu finansów zwróciła uwagę, że budżet realizowany w tym i przyszłym roku to "budżet bezpieczeństwa, bezpieczeństwa Polaków". "Przez to bezpieczeństwo rozumiem (...) bezpieczeństwo społeczne, socjalne, programy społeczne, które PiS realizuje, i które będziemy kontynuować" - zapewniła. Dodała, że chodzi też o "bezpieczeństwo fizyczne, obronność Polski".

Wskazała na 3-proc. wzrost wydatków budżetowych w tym zakresie, m.in. na zakup sprzętu obronnego, "na podniesienie bezpieczeństwa Polski, bezpieczeństwa Unii Europejskiej". (PAP)

autorka: Magdalena Jarco

maja/ skr/