Rada Ministrów w piątek zajmie się dwoma projektami w sprawie dystrybucji węgla przez samorządy, oraz o maksymalnych cenach energii dla małych i średnich firm, samorządów i podmiotów wrażliwych - poinformował w piątek PAP rzecznik rządu Piotr Müller.

Jak przekazał rzecznik rządu, chodzi o dwa projekty ustaw: o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe, oraz o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku.

W czwartek premier Mateusz Morawiecki mówił, że węgiel dystrybuowany przez samorządy będzie mógł być sprzedawany w cenie do 2 tys. zł za tonę. Ponadto, projekt ma wprowadzać gwarantowaną cenę nabycia węgla przez gminy na poziomie maksymalnie 1,5 tys. zł za tonę.

Szef rządu wyjaśnił w czwartek, że ustawa da samorządom pełną elastyczność w kwestii dystrybucji węgla. Gminy będą mogły to robić samodzielnie, działać w porozumieniu z innymi gminami, a dystrybucję węgla będzie można zorganizować przez spółkę komunalną lub skład węgla, z którym gmina podpisze umowę, a także przez grupy producenckie rolników, którzy posiadają wagi.

Premier przyznał, że do węgla państwo będzie dopłacać.

Drugi projekt, którym ma zająć się w piątek rząd przewiduje, że maksymalna cena energii elektrycznej dla małych i średnich firm, samorządów oraz podmiotów wrażliwych ma wynieść 785 zł za MWh.

Jak zapowiedział we wtorek premier Morawiecki, propozycje zakładają również, że taryfa dla gospodarstw domowych, które przekroczą roczny limit zużycia (2, 2,6 lub 3 MWh) będzie wynosić poniżej 700 zł za MWh. Lista podmiotów, które obejmie mechanizm maksymalnej ceny w wysokości 785 zł za MWh obejmie m.in. szkoły, uczelnie, żłobki, pieczę zastępczą, spółdzielnie socjalne.

Według rządu pomoc w postaci maksymalnych cen energii elektrycznej na poziomie 785 zł za MWh będzie kierowana prawie do wszystkich firm, czyli do około 99 proc. przedsiębiorców. Maksymalną ceną energii mają być również objęte te firmy, które już podpisały umowy z zakładami energetycznymi opiewające na wyższe stawki.

Jak poinformował podczas czwartkowej konferencji prasowej premier, podmioty wrażliwe i samorządy będą mogły korzystać z obniżonej, sztywnej taryfy na prąd do 100 proc. zużycia energii elektrycznej.(PAP)

autor: Aneta Oksiuta, Rafał Białkowski, Łukasz Pawłowski