Klub radnych PiS w Radzie Warszawy nie wyobraża sobie nadania honorowego obywatelstwa b. prezydent miasta Hannie Gronkiewicz-Waltz. Nie wyobrażamy sobie poparcia tej kandydatury - powiedział PAP radny PiS, wiceszef MSWiA Błażej Poboży. Jak zaznaczył, PiS zaproponował mera Kijowa Witalija Kliczkę.

Poboży przypomniał, że zbliża się sesja rady Warszawy, na której radni decydują o przyznaniu honorowych obywatelstw stolicy. "W związku z tym trwają rozmowy o kandydatach między klubem Prawa i Sprawiedliwości a klubem Koalicji Obywatelskiej" - zaznaczył.

"Nasz klub zaproponował mera Kijowa Witalija Kliczkę, natomiast klub KO nie wskazywał dotąd swojego kandydata. Z informacji medialnych z wieczora wynika jednak, że kandydatem zgłoszonym przez PO ma być Hanna Gronkiewicz-Waltz" - podkreślił radny PiS.

Informacje o zgłoszonej kandydaturze byłej prezydent Warszawy do tytułu Honorowego Obywatela potwierdziła PAP jedna z radnych. Dodała, że klub Koalicji Obywatelskiej popiera jednocześnie kandydaturę mera Kijowa, zaproponowaną przez PiS.

Sesja, na której radni będą głosować uchwałę o nadaniu tytułów Honorowego Obywatela, odbędzie się w czerwcu. Głosowanie ma być przeprowadzone łącznie nad wszystkimi kandydaturami.

"Nasz klub nie wyobraża sobie nadania honorowego obywatelstwa Hannie Gronkiewicz-Waltz, za której rządów Warszawę spotkała afera reprywatyzacyjna. Nie wyobrażamy sobie poparcia takiej kandydatury" - podkreślił Poboży.

Jak zapowiedział, w środę, o godz. 12 pod ambasadą Ukrainy w Warszawie odbędzie się konferencja prasowa klubu PiS w tej sprawie.(PAP)