Jeżeli dziecko skończyło pierwszy rok życia, ale nie ma jeszcze trzech lat, rodzic wniosek o rodzinny kapitał opiekuńczy powinien złożyć w styczniu. Wtedy kapitał zostanie policzony od początku tego miesiąca – przypomina szefowa MRiPS Marlena Maląg. Dotychczas rodzice złożyli wnioski o świadczenie dla 413 tys. dzieci.

"Za nami już praktycznie miesiąc od wejścia w życie rodzinnego kapitału opiekuńczego, czyli nowego świadczenia dla rodzin z małymi dziećmi. Ogromne zainteresowanie tym rozwiązaniem to najlepszy dowód na to, jak ważne dla rodzin będzie to wsparcie. Do tej pory rodzice i opiekunowie złożyli już wnioski na przeszło 413 tys. dzieci. Z naszych szacunków wynika, że w całym roku 2022 świadczeniem objętych będzie ok. 615 tys. dzieci" – powiedziała PAP Maląg.

Minister oceniła, że ostatnie tygodnie pokazują, że rodzice nie mają problemu ze składaniem online wniosków o rodzinny kapitał opiekuńczy. Można je złożyć za pośrednictwem portalu Empatia, Platformy Usług Elektronicznych PUE ZUS lub przez bankowość elektroniczną.

Maląg przypomniała, że rodzice dwulatków nie powinni zwlekać ze składaniem wniosku.

"Jeżeli dziecko skończyło już pierwszy rok życia, ale nie ma jeszcze trzech lat, rodzic powinien złożyć wniosek w styczniu. Wtedy kapitał zostanie policzony od początku stycznia. Dzisiaj jest na to ostatni dzień, dlatego gorąco zachęcam do wnioskowania wszystkich, którzy jeszcze tego nie zrobili, a mogą. Jeśli rodzic złoży wniosek później, otrzyma świadczenie od miesiąca złożenia wniosku. Nie ma więc na co czekać" – powiedziała.

Nowe świadczenie w łącznej wysokości 12 tys. zł jest przyznawane na drugie i każde kolejne dziecko w wieku od 12. do ukończenia 35. miesiąca życia. Rodzice i opiekunowie mogą sami wybrać, czy chcą by świadczenie było wypłacane po 500 zł przez dwa lata, czy po tysiąc złotych przez rok.(PAP)

Autorka: Olga Zakolska

ozk/ joz/