Od 1 lipca 2022 roku w Szwajcarii możliwe będzie zawieranie małżeństw cywilnych przez pary tej samej płci, zgodnie z wolą blisko dwóch trzecich wyborców biorących udział we wrześniowym referendum w tej sprawie - ogłosił w środę rząd w Bernie.

Wyniki głosowania czynią Szwajcarię jednym z ostatnich państw Europy Zachodniej, które zalegalizowały małżeństwa par homoseksualnych - zauważa Reuters..

Status zawartych za granicą małżeństw osób tej samej płci będzie uznawany w dwuetapowej procedurze już od stycznia. Dotychczas związki te były traktowane jako partnerskie.

Uznanie zmiany cywilnych związków partnerskich w małżeńskie oraz zawieranie jednopłciowych małżeństw cywilnych będzie możliwe od 1 lipca przyszłego roku. Po tej dacie nie będzie już dozwolone zawieranie zarejestrowanych związków partnerskich.

Aktywiści środowisk homoseksualnych szacują, że w pierwszym roku funkcjonowania nowego prawa z przyjętych zapisów skorzysta kilkaset osób.

"Od 30 lat walczymy o równość małżeństw, a rozstrzygnięcie przyjęte w referendum jest historycznym momentem" - powiedziała Maria von Kaenel, związana z inicjatywą "Małżeństwo dla wszystkich".