Specjalna koordynatorka UNICEF ds. uchodźców i migrantów w Europie Afshan Khan wyraziła zaniepokojenie "tragiczną sytuacją dzieci i migrantów na granicach" Europy. Jak zaznaczyła, dzieci nie powinny być traktowane instrumentalnie w celach politycznych.

W opinii Khan, "szokujące" doniesienia o dzieciach żyjących w strasznych warunkach, zatrzymanych na wschodnich granicach są "bezpośrednim pogwałceniem" Konwencji Praw Dziecka – podał we wtorek UN News.

"Dzieci i ich rodziny mają prawo do ubiegania się o azyl, a także indywidualnej oceny ich potrzeb w zakresie ochrony" - zaznaczyła.

Khan dodała, że UNICEF uznaje suwerenność państw członkowskich i wyzwania wiążące się z nieregularną migracją, a także potrzebę bezpiecznych i uporządkowanych procesów zarządzania granicami. Jako niedopuszczalną ocenia jednak metodę pushback (wypychania imigrantów za granicę) jako naruszenie prawa międzynarodowego, które naraża życie dzieci na niebezpieczeństwo

.

"Istnieje potrzeba odnowienia wspólnego zaangażowania politycznego na rzecz ochrony i zabezpieczenia wszystkich dzieci w Europie niezależnie od ich statusu migracyjnego. (…) Dzieci migrantów nie powinny być traktowane instrumentalnie do celów politycznych, a ich prawo do bezpiecznego ubiegania się o azyl musi być zagwarantowane" – oświadczyła Khan.

Przekonywała jednocześnie, że UNICEF jest gotowy do współpracy z rządami, organizacjami ONZ i społeczeństwem obywatelskim, aby zapewnić, że prawa wszystkich dzieci są wszędzie "rozumiane, chronione i promowane".

"Dziecko to dziecko. Bez względu na okoliczności" – podkreśliła koordynatorka UNICEF”.