Jesteśmy w kontakcie z burmistrzem Michałowa i w najbliższych dniach chcemy stworzyć na granicy polsko-białoruskiej punkt humanitarny. Ma on skoordynować działania ludzi udzielających tam pomocy – powiedział w piątek w Warszawie szef WOŚP Jerzy Owsiak.

"Nasza Fundacja bardzo aktywnie włącza się w pomoc humanitarną, a więc także we wszystkie działania, którymi chcemy wspomóc organizacje pozarządowe na granicy polsko-białoruskiej" – powiedział Owsiak na konferencji prasowej w Warszawie.

Poinformował, że jest w kontakcie z burmistrzem Michałowa. "Wszystko wskazuje na to, że będziemy chcieli tam stworzyć punkt humanitarny. Jesteśmy w kontakcie z Biurem Rzecznika Praw Obywatelskich, a także z Polskim Czerwonym Krzyżem" – poinformował.

Jak dodał, punkt humanitarny mógłby zostać uruchomiony "już w najbliższych dniach". "Myślę, że to są takie akcje, które wymagają od nas, od Polaków, aby być ponad polityką. Musimy być teraz z ludźmi, którzy potrzebują pomocy i spróbować to rozwiązać jak najbardziej pokojowo, także z pożytkiem dla służb mundurowych" – podkreślił szef WOŚP.

"Mamy ogromne doświadczenie, organizując festiwal na kilkaset tysięcy ludzi – nasz szpital polowy potrafi świetnie działać. Nasze zabezpieczenie w postaci pokojowego patrolu potrafi to fantastycznie organizować" – podkreślił Owsiak.

O planach WOŚP poinformował PAP wcześniej w piątek burmistrz Michałowa Marek Nazarko. "WOŚP chce u nas zrobić centrum logistyczne dla organizacji, stowarzyszeń, lekarzy, którzy pomagają w strefie nadgranicznej stanu wyjątkowego. Objechaliśmy kilka lokalizacji, za tydzień przyjedzie pan Owsiak i dopinamy szczegóły" – powiedział PAP.

Ekipa WOŚP dokonała objazdu z burmistrzem w piątek rano, samochodem terenowym oklejonym naklejkami jednego z festiwali. "Za tydzień pan Owsiak przyjeżdża i dopinamy szczegóły" – powiedział PAP Nazarko.