„Europa w poszukiwaniu przywództwa”- to hasło Forum Ekonomicznego 2021, które we wtorek rozpoczyna się w Karpaczu, gdzie po raz drugi się tam odbędzie i dokąd oficjalnie na stałe zostało przeniesione z Krynicy-Zdroju. Udział w forum zapowiedzieli przedstawiciele m.in. polskiego rządu i biznesu.

Tegoroczne, jubileuszowe XXX Forum Ekonomiczne potrwa do czwartku.

Jak informują organizatorzy, "Forum Ekonomiczne w Karpaczu jest największą w Europie Środkowo-Wschodniej platformą spotkań, na której nie tylko dyskutuje się o bezpieczeństwie, perspektywach rozwoju gospodarczego, współczesnych wyzwaniach i przezwyciężaniu kryzysów, ale także przedstawia konkretne rozwiązania i innowacyjne idee".

Tegoroczna edycja forum rozpocznie się we wtorek w południe od prezentacji Raportu SGH i Forum Ekonomicznego, w którym przedstawione zostaną kluczowe problemy i wyzwania stojące przed Polską i krajami Europy Środkowo-Wschodniej. W tym roku autorzy raportu wiele miejsca poświęcili w nim społecznym i gospodarczym skutkom pandemii COVID-19, takim jak zmiany na rynku pracy, w tym spadek emigracji zarobkowej, sytuacja służby zdrowia, reakcje polityki podatkowej na kryzys spowodowany przez pandemię czy sytuacja sektora bankowego.

Tematy tegorocznego forum będą się koncentrować m.in. wokół biznesu, polityki, klimatu, zdrowia, bezpieczeństwa, mediów i komunikacji, a także wyzwań związanych z COVID-19.

W ramach Forum Ekonomicznego odbędzie się 30. edycja Konferencji Europa Karpat. Politycy, eksperci i przedstawiciele organizacji pozarządowych będą dyskutować o kluczowych problemach Europy Środkowo-Wschodniej. Rozmowy dotyczyć będą również Zielonego Ładu, cyfryzacji, polityki międzynarodowej na linii USA – Europa – Rosja – Chiny, czy partnerstwa Polski i Ukrainy.

Z informacji przekazanych przez organizatorów wynika, że w ciągu trzech dni zaplanowano prawie 200 wydarzeń z udziałem 3000 uczestników z Polski oraz z Europy, Azji Centralnej, USA.

Jak zapowiadają organizatorzy, do Karpacza przybędą m.in. premier Mateusz Morawiecki, który ma uczestniczyć w panelu "Europa: kierunek odbudowa"; wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin; wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński; minister finansów, funduszy i polityki regionalnej, Tadeusz Kościński; minister rolnictwa Grzegorz Puda; minister infrastruktury Andrzej Adamczyk; minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka; minister zdrowia Adam Niedzielski; minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau; szefowa ministerstwa rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg; minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek; szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk; wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki; wicemarszałek Senatu Michał Kamiński; unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski, a także posłowie, włodarze miast oraz goście m.in. z Węgier, Ukrainy, Czech, Słowacji, Niemiec, Litwy, Białorusi.

W forum udział mają wziąć także szefowie i przedstawiciele państwowych spółek oraz prywatnych firm. Według informacji organizatorów uczestnikami forum będą m.in. szef Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys; prezes PGNiG Paweł Majewski; prezes PKO Bank Polski Jan Emeryk Rościszewski; szef Banku Pekao Leszek Skiba; prezes PZU Beata Kozłowska–Chyła; prezes KGHM Marcin Chludziński; szef PGE Polska Grupa Energetyczna Wojciech Dąbrowski; prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin; prezes PKP Polskie Linie Kolejowe Ireneusz Merchel.

Podobnie jak w latach poprzednich zostaną wręczone nagrody Forum Ekonomicznego w następujących kategoriach: Człowiek Roku, Firma Roku, Organizacja Pozarządowa Europy Środkowo-Wschodniej.

Tegoroczne forum, podobnie, jak ubiegłoroczne, ze względu na Covid-19, odbywa się w reżimie sanitarnym. Uczestników obowiązywać będzie m.in. zakrywanie nosa i ust za pomocą maseczek w pomieszczeniach zamkniętych, dezynfekcja rąk.

W tym roku, przy odbiorze identyfikatora uprawniającego do wejścia na teren Centrum Konferencyjnego oraz uczestnictwa w Forum Ekonomicznym, uczestnik powinien posiadać ze sobą dowód tożsamości oraz certyfikat szczepienia przeciwko COVID-19, certyfikat potwierdzający status ozdrowieńca lub negatywny wynik testu na obecność koronawirusa, który został wykonany nie wcześniej niż 48 h przed rozpoczęciem forum.

Organizatorem forum jest Fundacja Instytut Studiów Wschodnich. Głównymi partnerami Forum Ekonomicznego są m.in. województwo dolnośląskie, Miasto Wrocław oraz Miasto Gospodarz - Karpacz.