Będą zespoły wyjazdowe, rozwiązania, które zapewnią możliwość niefatygowania do punktów szczepień osób niepełnosprawnych, które chcą przyjąć szczepionkę przeciw COVID-19 - zapewnił w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister został zapytany na konferencji prasowej o szczepienia osób niepełnosprawnych. Jak podkreślił te osoby nie są szczepione priorytetowo, ponieważ Narodowy Program Szczepień został opracowany w systemie na tyle przejrzystym, jak tylko to możliwe.

Zaznaczył, że kolejność szczepień ułożona według roczników urodzenia zapewnia odpowiednie tempo programu i jego transparentność.

Minister zapewnił, że osoby niepełnosprawne będą szczepione przez zespoły wyjazdowe. "Będą takie rozwiązania, które zapewnią możliwość niefatygowania osób niepełnosprawnych, zapewnią im możliwość szczepienia w domu, bez konieczności pojawiania się w punkcie szczepiennym" - zadeklarował.

Według obowiązującego kalendarza codziennie od poniedziałku 12 kwietnia do grupy rejestrujących dołącza kolejny, młodszy o rok rocznik. W środę może zapisywać się rocznik 1964 (57 lat). W czwartek zrobi to rocznik 1965 (56 lat).

Kalendarz na razie ustalono do 24 kwietnia, kiedy to rejestrować będą się mogły osoby w wieku 48 lat (rocznik 1973). Kto nie zapisze się w wyznaczonym dniu, może to zrobić później.

Upoważnieni do zapisów mogą rejestrować się na kilka sposobów: dzwoniąc na infolinię 989, za pośrednictwem internetu, korzystając z systemu e-Rejestracji, Internetowego Konta Pacjenta, wysyłając SMS na numer 880-333-333 lub bezpośrednio w punkcie szczepień.