We wtorek rząd ma się zająć projektem nowelizacji ustawy, która ma usprawnić proces budowy elektrowni jądrowych - wynika z informacji na stronie kancelarii premiera. Nowe regulacje m.in. wprowadzają pozwolenia na budowę w zakresie wstępnych robót budowlanych.
Jak wynika z informacji na stornie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, na najbliższym posiedzeniu rząd ma zająć się przygotowanym przez pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej projektem ustawy o zmianie ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej oraz inwestycji towarzyszących oraz niektórych innych ustaw.
Polska chce zwiększyć efektywność inwestycji atomowych
Zgodnie z uzasadnieniem projektu nowelizacja ma na celu poprawę efektywności procesu inwestycyjno-budowlanego dotyczącego obiektów energetyki jądrowej, którego złożoność - jak podkreślono - jest „niezwykle wysoka”. W projekcie zaproponowano zwiększenie możliwości etapowania inwestycji w zakresie tych obiektów. Chodzi o to, aby można było wykonywać część prac, które nie mogą samodzielnie funkcjonować w oderwaniu od innych planowanych obiektów lub ich część wchodzącą w skład obiektów energetyki jądrowej.
„Wprowadzenie rozwiązań prawnych w tym zakresie przyniesie korzyść dla sprawności procesu powstawania obiektów energetyki jądrowej, w tym elektrowni jądrowych, w Rzeczypospolitej Polskiej, który – jak wynika z doświadczeń międzynarodowych – obarczony jest dużym ryzykiem opóźnień” - podkreślono w uzasadnieniu.
Zwrócono uwagę, że długi okres przygotowania oraz akceptacji przez właściwe organy kompletnej dokumentacji niezbędnej do realizacji całego obiektu energetyki jądrowej może być wykorzystany do prowadzenia mniej skomplikowanych prac, do pewnego stopnia niezależnych od określenia szczegółów technicznych inwestycji. Zaznaczono, że szczegóły techniczne zostaną dopracowane lub zaakceptowane w procedurze administracyjnej na późniejszym etapie.
Szczegóły projektu
Projekt określa też katalog możliwych do wykonywania przez inwestora prac, który obejmuje m.in.: prace geodezyjne, niwelację terenu, zagospodarowanie terenu budowy wraz z budową tymczasowych obiektów budowlanych zaplecza technicznego oraz socjalno-biurowego budowy, oraz budowę tymczasowego ogrodzenia budowy o wysokości do 2,5 m. Prace te - jak wskazano - są możliwe do wykonania w oparciu o odrębną decyzję, jaką jest pozwolenie na prace przygotowawcze. Projekt wprowadza więc w specustawie jądrowej pozwolenie na budowę w zakresie wstępnych robót budowlanych.
Zgodnie z uzasadnieniem, w zakresie, w jakim prace objęte wnioskiem inwestora nie będą istotne z perspektywy organu dozoru jądrowego (sklasyfikowane jako niewymagające zezwolenia prezesa Państwowej Agencji Atomistyki (PAA) nazwane „podstawowymi wstępnymi robotami budowlanymi”), na wniosek inwestora prowadzone będzie jedno postępowanie w sprawie wydania przez organ administracji architektoniczno-budowlanej (wojewodę) pozwolenia na budowę w zakresie wstępnych robót budowlanych.
W przypadku prac istotnych z perspektywy organu dozoru jądrowego (sklasyfikowanych jako wymagające zezwolenia prezesa PAA, nazwanych „kwalifikowanymi wstępnymi robotami budowlanymi”) wydanie pozwolenia na budowę w zakresie wstępnych robót budowlanych będzie musiało być poprzedzone decyzją o zezwoleniu w zakresie bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej na wykonanie wstępnych robót budowlanych, wydawaną przez prezesa PAA.
W projekcie wskazano również, że część prac, które mogą być kwalifikowane jako wstępne roboty budowlane, zostanie wprost wskazana w ustawie oraz przyporządkowana do odpowiedniej kategorii: podstawowych wstępnych robót budowlanych albo kwalifikowanych wstępnych robót budowlanych.
Ponadto, inwestor będzie mógł wystąpić do prezesa PAA z wnioskiem o wydanie opinii, czy określone, niewymienione wprost w ustawie, prace są wstępnymi robotami budowlanymi, a jeśli tak, to do której kategorii - podstawowych czy kwalifikowanych wstępnych robót budowlanych - należy je zaliczyć.
W przypadku uznania prac za kwalifikowane wstępne roboty budowlane – niezależnie od tego, czy taka kwalifikacja zostanie dokonana w ustawie czy w opinii prezesa PAA – uzyskanie pozwolenia na budowę w zakresie wstępnych robót budowlanych będzie możliwe dopiero po otrzymaniu zezwolenia prezesa Agencji w zakresie bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej na wykonanie wstępnych robót budowlanych.
W projekcie uregulowano także tryb występowania i uzyskiwania pozwolenia na budowę w zakresie wstępnych robót budowlanych, opinii Prezesa PAA.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Wpisz adres e-mail wybranej osoby, a my wyślemy jej bezpłatny dostęp do tego artykułu