To, co robi minister Morawiecki i rząd PiS, to ograniczanie polskiego rozwoju - ocenił na czwartkowym posiedzeniu Rady Krajowej szef klubu parlamentarnego PO Sławomir Neumann. Skrytykował rząd Beaty Szydło m.in. za deficyt budżetowy i spadek inwestycji publicznych.

Neumann skrytykował wicepremiera, ministra finansów i rozwoju Mateusza Morawieckiego, który według posła PO nie realizuje polityki rozwoju Polski.

„Zamiast realizować politykę rozwoju Polski realizuje tylko i włącznie politykę rozwoju swojej kariery na dworze Jarosława Kaczyńskiego, ze szkodą dla polskiej gospodarki, ale być może z apanażami dla samego siebie” – mówił Neumann.

Reklama

„Otrzymaliśmy 66 slajdów dumnie nazwanych strategią na rzecz odpowiedzialnego rozwoju. Te slajdy to jedyna rzecz, która się premierowi Morawieckiemu udała” – ocenił.

Według Neumana strategia Morawieckiego to „strategia ograniczania rozwoju”. „To, co robi minister Morawiecki i rząd PiS, to ograniczanie polskiego rozwoju” – powiedział.

Odniósł się również do danych GUS, który podał we wtorek, że wzrost PKB w III kwartale wyniósł 2,5 proc (ekonomiści prognozowali 2,9 proc.). Jak zaznaczył Neumann wzrost ten jest najmniejszy w ostatnich latach mimo „dobrej koniunktury na świecie”.

Skrytykował również rząd Szydło za 60-miliardowy deficyt budżetowy, spadek inwestycji publicznych, spadek wartości spółek notowanych na warszawskiej giełdzie oraz „bardzo słabe wykorzystanie środków europejskich". "To zwijanie się polskiej gospodarki, tak właśnie wygląda strategia ograniczonego rozwoju” – mówił.