"Zaczynamy kolejną ważną inwestycję, która usprawni poruszanie się po Bydgoszczy. Jest ona wyjątkowo ważna również z punktu widzenia przedsiębiorców inwestujących w Bydgoskim Parku Przemysłowo-Technologicznym. Satysfakcję sprawia fakt, że jeszcze przed rozpoczęciem zadania udało się zmienić status drogi na wojewódzką. Stworzyło to możliwość prowadzenia tej inwestycji z wykorzystaniem środków unijnych" - powiedział prezydent miasta Rafał Bruski.

W ramach inwestycji zostanie zbudowana prawie 500-metrowa droga, będąca przedłużeniem Trasy Uniwersyteckiej - od ul. Wojska Polskiego do al. Jana Pawła II i ul. Glinki. Według projektu część trasy, od ul. Wojska Polskiego do ul. Ujejskiego, będzie miała dwie jezdnie o szerokości 7 m z oddzielającym je pasem szerokości 6 m. Wzdłuż obu jezdni zostaną zbudowane chodniki i ścieżki rowerowe. Projekt przewiduje też budowę dwóch rond, a także modernizację lub utwardzenie sąsiednich ulic.

Przetarg na wykonanie trasy ma zostać rozstrzygnięty na przełomie tego i przyszłego roku. O wyborze najkorzystniejszej oferty będzie decydować cena, okres gwarancji i doświadczenie firm. Realizacja inwestycji ma trwać około 1,5 roku.

Budowa pierwsza część Trasy Uniwersyteckiej długości 1,6 km trwała od listopada 2010 r. do grudnia 2013 r. W większości jest to estakada z mostem przez Brdę w środkowej części. Łączy dzielnice położone na prawym brzegu rzeki, na wzniesieniu z centrum miasta, w sąsiedztwie Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Różnica poziomów między jednym a drugim końcem trasy wynosi 30 m. Inwestycja kosztowała 212 mln zł. (PAP)