Izrael rozpoczął budowę podziemnej bariery betonowej, która ma przebiegać wzdłuż granicy ze Strefą Gazy - poinformowali w czwartek przedstawiciele izraelskiego resortu obrony. Konstrukcja ma powstrzymać Hamas przed budową tuneli z terytorium palestyńskiego.

Według źródeł agencji AP bariera ma sięgać dziesiątek metrów w głąb ziemi i rozciągać się na całej długości granicy ze Strefą Gazy. Jednak na razie prace budowlane są na wstępnym etapie.

W czwartek na miejscu budowy pracował ciężki sprzęt. Według Associated Press stworzenie bariery może zabrać kilka lat.

Władze izraelskie oskarżają rządzący w Strefie Gazy radykalny Hamas o kopanie tuneli i wykorzystywanie ich do atakowania obiektów w Izraelu i do przemytu. Premier państwa żydowskiego Benjamin Netanjahu zapewniał wcześniej, że jeśli tunele będą wykorzystywane do atakowania Izraelczyków, to jego kraj odpowie w bardziej zdecydowany sposób niż w 2014 roku.

Wówczas w ciągu 50-dniowej operacji zbrojnej zginęło ponad 2,2 tys. Palestyńczyków, z których około dwie trzecie stanowili cywile. Po stronie Izraela śmierć poniosło 66 żołnierzy i siedmiu cywilów. (PAP)