Reklama

Wiosną ubiegłego roku poinformowano o zatrzymaniu przez ABW początkowo trzech osób narodowości czeczeńskiej podejrzanych o udział w grupie, która miała gromadzić środki na ataki terrorystyczne. Śledczy nie ujawniali żadnych szczegółów, informacja o tym, że ABW bada funkcjonowanie na terenie Polski komórki wsparcia logistycznego Państwa Islamskiego pojawiła się w raporcie podsumowującym działania Agencji w 2014 roku.

W czwartek Prokuratura Krajowa poinformowała, że podlaski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku skierował do tamtejszego Sądu Okręgowego akt oskarżenia przeciwko czterem obywatelom Federacji Rosyjskiej, deklarującym narodowość czeczeńską.

"Taus G., Zaur G., Alvi Y. oraz Shamkhan A. zostali oskarżeni o udział w zorganizowanej grupie przestępczej i gromadzenie środków finansowych, mających służyć finansowaniu przestępstw o charakterze terrorystycznym w związku z działaniami tzw. Państwa Islamskiego" - poinformowano.

Prokuratura Krajowa podała też, że grupa miała działać od maja do października 2014 roku w Białymstoku, Łomży, Warszawie i innych miejscach w Polsce oraz Republice Turcji. Do aktów terrorystycznych miało dochodzić terenie Syryjskiej Republiki Arabskiej i Republiki Iraku.

"Działanie grupy obejmowało ponadto rekrutowanie bojowników na tzw. dżihad. Zorganizowali oni również pomoc medyczną w postaci chirurgicznego usunięcia pocisku z klatki piersiowej jednego z bojowników tzw. państwa islamskiego; zorganizowali mu także pobyt w Polsce i pomogli w podróży do Turcji" - poinformowano.

Oskarżeni - jak ustalili śledczy - zajmowali się też organizowaniem i zakupem sprzętu paramilitarnego, w tym plecaków taktycznych z kamuflażem, zestawu słuchawkowego typu wojskowego oraz celowników optycznych. Sprzęt także trafiał na teren Syrii i Iraku.

Wszyscy oskarżeni przebywali w Polsce legalnie. Taus G. od 3 maja 2007 roku - od 30 kwietnia 2009 roku posiada status ochrony uzupełniającej; Zaur G. od 16 lipca 2009 roku - 21 grudnia 2012 roku przyznano mu status - pobyt tolerowany. Tożsamy status przyznano 5 czerwca 2013 roku oskarżonemu Alviemu Y., który do Polski przybył 16 lipca 2009 roku. Z kolei Shamkhan A. przebywa w Polsce od 22 listopada 2007 roku - 24 listopada 2008 roku udzielono mu ochrony uzupełniającej. (PAP)