"Nowy rok szkolny to powrót do znanych obowiązków, trochę twórczego niepokoju i nowe nadzieje. Wszystkich to dotyczy – nauczycieli, uczniów, ich rodziców, organizatorów edukacji, każdego jednak w inny sposób. Warto pamiętać, że czas nauki i wychowania jest wyjątkowo cenny i niepowtarzalny. Dlatego trzeba jak najlepiej i najmądrzej go wykorzystać" - podkreślił wiceminister.

Jak zaznaczył, "polska szkoła ma wielki dorobek i mądrych pedagogów". "Jestem przekonany, że czerpiąc z tych wartości, potrafimy stworzyć optymalne warunki dla wszechstronnego rozwoju młodego pokolenia poprzez właściwe koncepcje edukacyjne, sprawdzoną strukturę oświaty i racjonalny ustrój szkolny, dobre podstawy programowe, troskę o aspekty wychowawcze i aksjologiczne w edukacji, kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich. Wszystko to można i trzeba realizować" - napisał.

Zaapelował równocześnie, by młodych ludzi i dzieci nie zarażać "pesymizmem, sceptycyzmem i malkontenctwem". "Naszą dewizą niech będzie świat na tak, a nasza pasja i wiara na pewno udzielą się młodym. Dajmy przykład, jak zamienić gnuśną, choć wygodną kanapę na parę butów, aby iść po drogach, które otworzą nowe horyzonty po to, aby zmieniać świat na lepszy, do czego zachęcał nas papież Franciszek podczas niedawnych Światowych Dni Młodzieży w Krakowie" - zaznaczył Zieliński.

Reklama

Nowy rok szkolny rozpocznie się w czwartek. Główne zmiany, które czekają na uczniów i ich rodziców, to brak obowiązku szkolnego dla 6-latków, sprawdzianu dla szóstoklasistów, a dla nauczycieli - tzw. godzin karcianych.

Według Ministerstwa Edukacji Narodowej 1 września 2016 r. naukę we wszystkich typach szkół podejmie ok. 4 mln 626 tys. dzieci i młodzieży oraz 383 tys. osób dorosłych, w ok. 28,5 tys. szkołach dla dzieci i młodzieży i 3,8 tys. szkół dla dorosłych. Uczyć ich będzie ok. 670 tys. nauczycieli. (PAP)