Szef BBN Paweł Soloch przekazał w poniedziałek Krzyż Srebrny Orderu Wojennego Virtuti Militari rodzinie poległego w powstaniu warszawskim Jana Soszyńskiego, ps. Sos.
Reklama

Soloch, w 72. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego, w trakcie uroczystości w Pałacu Prezydenckim przypomniał, że Soszyński zginął w pierwszym dniu powstania w wieku 20 lat. Jak powiedział, w tym wieku "wszystko się zaczyna", a Soszyński oddał życie za ojczyznę.

"Był jednym z tych, o których pamiętamy mimo upływu lat, m.in. dzięki wysiłkom jego rodziny" - powiedział. Szef BBN dodał, że o bohaterach takich jak Soszyński powinni pamiętać wszyscy Polacy, ponieważ "pamięć o nich jest drogowskazem dla tych, którzy następują po nich".

Jan Soszyński był strzelcem I kompanii batalionu „Bicz” zgrupowania VIII „Krybar”. Poległ 1 sierpnia 1944 r. w rejonie ul. Oboźnej jako ochotnik w pierwszym ataku zgrupowania „Krybar” na bardzo dobrze uzbrojony przez Niemców Uniwersytet Warszawski; zginął w czasie rozcinania drutów kolczastych okalających UW. Był jednym z pierwszych poległych w powstańczej walce. Jan Soszyński został odznaczony na mocy rozkazu Dowódcy Armii Krajowej z 27 sierpnia 1944 r.