Obie strony kampanii przed przyszłotygodniowym referendum ws. Brexitu ogłosiły w piątek odwołanie wszystkich wydarzeń zaplanowanych na sobotę. Ma to związek z zabójstwem w czwartek posłanki do Izby Gmin Jo Cox. Od tego czasu kampania jest zawieszona.

Will Straw z kampanii za pozostaniem Wielkiej Brytanii w UE powiedział, że w sobotę, podobnie jak w piątek, odwołano wszystkie wiece, nie będzie stanowisk rozstawianych na ulicach ani żadnych wydarzeń na szczeblu krajowym. Dopuszczone ma być tylko roznoszenie ulotek przez lokalnych wolontariuszy.

Takie same decyzje ogłosił następnie obóz prowadzący kampanię za wyjściem Wielkiej Brytanii z UE. Potwierdzono natomiast, że w niedzielę odbędzie się zgodnie z planem duży wiec zwolenników Brexitu, na którym wystąpią m.in. były burmistrz Londynu Boris Johnson oraz minister sprawiedliwości Michael Gove.

Laburzystowska posłanka Jo Cox została w czwartek postrzelona i raniona nożem po zakończeniu dyżuru poselskiego w bibliotece w Birstall w jej okręgu wyborczym. Dokładne motywy morderstwa wciąż nie są znane, ustala je policja. (PAP)