W najnowszym sondażu przed referendum w Wielkiej Brytanii przeważają zwolennicy pozostania tego kraju we wspólnocie. Wciąż niezdecydowany jest co dziesiąty wyborca. Jest to pierwszy w tym tygodniu sondaż nie wskazujący na Brexit.

W telefonicznym sondażu pracowni badawczej BMG Research, przygotowanemu na zlecenie The Herald, nie wliczając niezdecydowanych lub odmawiających odpowiedzi ale uwzględniając prognozę rozkładu głosów wśród tej grupy osób, za pozostaniem w UE opowiada się 53,3 proc. Brytyjczyków, a 46,7 proc. jest za Brexitem. Bez uwzględnienia prognozy rozkładu głosów 52 proc. jest za dalszą obecnością Wlk. Bryt w UE, a 48 proc. przeciw.

Wszystkie 7 sondaży opublikowanych w mijającym tygodniu dawało przewagę zwolennikom Brexitu.

Wyniki sondażu w uwzględnieniem niezdecydowanych kształtują się następująco: 46 proc. respondentów jest za pozostaniem UK w UE, 43 proc. przeciw, a 11 proc. nie wie jak będzie głosować lub odmówiło odpowiedzi.

Reklama

BMG prognozuje, że 66 proc. niezdecydowanych lub odmawiających odpowiedzi będzie głosować za pozostaniem UK w UE, a 34 proc. za Brexitem.

W komentarzu metodologicznym do sondaży telefonicznych BMG zwraca uwagę, że zbyt szybka rezygnacja z uzyskania odpowiedzi od wybranego respondenta, tzn. wykonanie tylko jednego telefonu do respondenta i nieponawianie próby dalszego kontaktu w sytuacji, gdy ankietowany nie udzielił odpowiedzi, może zaniżać w ogólnym wyniku udział zwolenników pozostania Wlk. Brytanii w UE.

Jednocześnie BMG przeprowadziło sondaż online, który daje przewagę zwolennikom Brexitu (55,5 proc. za wyjściem z UE, 44,5 proc. za pozostaniem). Pracownia podkreśla jednak, że jej zdaniem bardziej trafne wyniki prezentuje sondaż telefoniczny.

O 19.30 czasu polskiego zostanie opublikowany sondaż pracowni Opinium.

Badanie zostało przeprowadzone telefonicznie na próbie 1043 dorosłych Brytyjczyków w dniach 10-15 czerwca, przed zabójstwem posłanki Partii Pracy Jo Cox w dn. 16 czerwca.

BMG data chart suggesting that LEAVE voters easier to reach. pic.twitter.com/VG32rXkX1z

— Mike Smithson (@MSmithsonPB) June 18, 2016