Rozbito gang wyłudzający podatki m.in. przy obrocie paliwami i luksusowymi autami. Stosując metodę "karuzeli podatkowej" grupa w ciągu kilku lat wyłudziła 11 mln zł i naraziła Skarbu Państwa na straty sięgające 66 mln zł – poinformowała PAP KGP.

Jak powiedziała PAP kom. Iwona Kuc z zespołu prasowego Komendy Głównej Policji grupa miała zasięg międzynarodowy.

"Zatrzymaliśmy w sumie 7 osób; ostatnio 3 – w tym organizatora procederu, księgową i prezesa jednej ze spółkę uczestniczących w przestępstwach" – powiedziała Kuc.

Zatrzymani usłyszeli m.in. zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy i oszustw podatkowych. Grozi im nawet do 10 lat więzienia.

Działanie grupy opierało się na tzw. karuzeli podatkowej. Oszustwa polegały na zakupie paliwa od podmiotów zagranicznych posiadających polską koncesję, na specjalnie w tym celu założone firmy słupy, które nie odprowadzały należnego podatku VAT.

"Wyłudzone w ten sposób pieniądze wydawano m.in. na zakup luksusowych pojazdów, które kupowano u polskich dealerów i następnie fikcyjnie sprzedawano za granicę do firm zarejestrowanych przez członków grupy. Następnie ponownie sprowadzano je do Polski rażąco zaniżając wartość lub zmieniając ich przeznaczenie" – dodała Kuc.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi Komenda Miejska Policji we Wrocławiu i tamtejsza prokuratura okręgowa. "Rozbicie grupy było możliwe dzięki współpracy z Urzędem Kontroli Skarbowej we Wrocławiu oraz m.in. przedstawicielem Europolu" - podkreśliła oficer prasowa. (PAP)