„Resort sportu i turystyki realizuje dofinansowania w zakresie różnego rodzaju inwestycji w infrastrukturę sportową. Okrąglak opolski, a także hala w Nysie zostały włączone do inwestycji strategicznych z punktu widzenia polskiego sportu i zostało (na nie - PAP) przyznane dodatkowe dofinansowanie” – powiedział minister Bańka podczas konferencji prasowej na terenie modernizowanej hali w Opolu.

„To nie była łatwa decyzja z racji tego, że na inwestycje strategiczne w tym roku, na nowe zadania, mieliśmy kwotę ok. 40 mln zł przy całym budżecie na inwestycje strategiczne w wysokości 155 mln zł. Wniosków wpłynęło na ponad 1 mld zł, tak że naprawdę musieliśmy tutaj mocno procedować w tym zakresie. Ja się cieszę, że Okrąglak zostanie zmodernizowany, mam nadzieję, że to będzie hala, która będzie tętnić sportowym życiem” – dodał.

Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki dziękował ministrowi za to, że osobiście odwiedził „mały, ale dumny region”, który ma ambicje, żeby stanowić ważny punkt na sportowej mapie Polski. „Pan minister też wspominał wielokrotnie, że jeżeli Okrąglak i hala w Nysie zostaną ukończone, to będziemy mogli liczyć na pomoc pana ministra i ministerstwa sportu, jeżeli chodzi o przyciąganie międzynarodowych zawodów wysokiej rangi, które będą ważnym elementem promocji naszego miasta, naszego regionu” – podkreślił.

„To ma niezwykłe znaczenie, to znaczy, że budujemy sportową atmosferę, budujemy infrastrukturę. To dla nas kolejne wyzwanie, bo dobra infrastruktura to młodzi ludzie, którzy będą angażować się w sport, a młodzi ludzie, którzy będą uprawiali sport, to szansa na sukcesy potem również w sporcie zawodowym, na to, że jakaś część tych ludzi będzie reprezentowała opolskie kluby i odnosiła sukcesy. To wszystko jest zestaw naczyń połączonych” – dodał Jaki.

Hala widowiskowo-sportowa Okrąglak została oddana do użytku w 1968 r. Podczas trwającego od dwóch lat remontu zostanie niemal całkowicie przebudowana. Prace potrwają do końca tego roku, a ich koszt to ponad 30 mln zł. Jak podkreślił wiceprezydent Opola Marcin Rol, środki z ministerstwa pozwolą odciążyć budżet miasta i wyposażyć obiekt. Z kolei pieniądze przekazane Nysie zasilą budowę hali, remont stadionu piłkarskiego Polonii Nysa oraz budowę obiektu lekkoatletycznego, głównie dla młodzieży.

„To wsparcie Opolszczyzny jest bardzo istotne, dlatego że nie mówimy o Nysie, o Opolu, mówimy o Opolszczyźnie. Ja jechałem do Opola 40 minut (…). Jesteśmy tak kompaktowym województwem, że mieszkańcy Nysy i Opola będą się nawzajem odwiedzać w tych nowych obiektach” – mówił burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz.

Minister Bańka przypomniał, że sport dzieci i młodzieży to jeden z priorytetów resortu. „Nie ma możliwości budowy sportu wyczynowego na najwyższym poziomie bez odpowiedniego systemu szkolenia i bez takiej piramidy szkoleniowej. Odpowiednio prowadzony sport dzieci i młodzieży, odpowiednio prowadzona piramida szkoleniowa przyczynia się do sukcesów naszych sportowców, bo sportowcy wyczynowi, medaliści mistrzostw Europy, igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata osiągają sukcesy właśnie poprzez dobre prowadzenie ich przez trenerów w małych i średnich klubach sportowych” – podkreślił.

Opole finalizuje proces komercjalizacji Okrąglaka (zwyczajowa nazwa pochodzi od charakterystycznej kopuły), który obecnie nosi roboczą nazwę Arena Opole, i chce sprzedać nazwę przebudowywanej hali sponsorowi tytularnemu. Kształt - także dachu - i kubatura Okrąglaka pozostaną po remoncie takie same. Zwiększy się natomiast liczba miejsc na widowni - z 2,2 tys. do 3,6 tys. W ramach inwestycji powstaną parkingi i drogi dojazdowe. Okrąglak w nowej odsłonie ma być przystosowany do rozgrywek piłki ręcznej, siatkowej i koszykowej, a także np. badmintona. Ma w nim zostać poprawiona akustyka, tak by w hali mogły odbywać się również imprezy muzyczne. Arena hali zmieni się z okrągłej na prostokątną.(PAP)