"Obecny poziom stóp jest dla gospodarki optymalny. Czas transmisji ostatniej obniżki stóp przez RPP poprzedniej kadencji, tego impulsu, to dopiero 4 kwartały. Możliwe, że dzisiejsze ożywienie jest wynikiem tamtej decyzji. Jestem zwolennikiem strategii +wait and see+, za którą przemawia jeszcze jeden argument: ponieważ rząd rozpoczął luzowanie fiskalne w postaci programu 500+, my (RPP) nie możemy jednocześnie prowadzić luzowania monetarnego" - powiedział Gatnar w wywiadzie dla Interii.

Członek RPP uważa, że wzrost gospodarczy w Polsce na poziomie 4 proc. w 2016 r. jest wciąż możliwy.

"Tak. Uważam, że jest jak najbardziej realny. Stymulacja fiskalna jaką jest program 500+ przełoży się na jeszcze większy popyt wewnętrzny. Oceniam jego wkład do PKB w tym roku na ok. 0,2 proc. PKB" - powiedział.

"Pierwszy kwartał był słabszy ze względu na mniejsze spożycie publiczne funduszy unijnych, co wynika z harmonogramu napływu środków z UE" - dodał.

Zdaniem Gatnara Polska może wyjść z "deflacyjnego trendu" pod koniec 2016 r.

"Liczymy, że to się zdarzy pod koniec 2016 r. Jest to uzależnione od sytuacji na rynkach zewnętrznych, ponieważ źródła deflacji są poza granicami Polski. Rada Polityki Pieniężnej nie może walczyć z deflacją, która jest importowana, nie zależy od nas. Mamy po prostu środowisko deflacyjne na świecie" - powiedział.(PAP)