O decyzji CHP poinformował w środę wieczorem jej przewodniczący Kemal Kilicdaroglu.

"Ogłoszono działania, które są sprzeczne z konstytucją. Zdajemy sobie z tego sprawę, jednak zagłosujemy na +tak+" - powiedział w wywiadzie telewizyjnym dodając, że immunitet nie powinien nikogo bronić przed odpowiedzialnością karną.

Kilicdaroglu odniósł się tym samym do wcześniejszej inicjatywy prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana, który apelował do parlamentu o natychmiastowe pozbawienie immunitetu tych członków Wielkiego Zgromadzenia Narodowego Turcji, którym grożą zarzuty dotyczące terroryzmu. Prezydent opowiedział się za odebraniem ochrony prawnej członkom prokurdyjskiej Ludowej Partii Demokratycznej (HDP), którą uważa za sojusznika, uznawanej przez władze w Ankarze za terrorystyczną Partii Pracujących Kurdystanu (PKK). HDP tymczasem podkreśla, że sprzeciwia się przemocy i chce pokojowego rozwiązania konfliktu kurdyjskiego.

Pod projektem ustawy w sprawie pozbawiania immunitetu podpisali się we wtorek wszyscy parlamentarzyści AKP - 316. Rządzące ugrupowanie potrzebuje zdobyć 367 głosów w liczącym 550 miejsc parlamencie, aby projekt został uchwalony i wszedł w życie bez konieczności rozpisywania referendum. W ostatnich wyborach do Wielkiego Zgromadzenia Narodowego Turcji CHP zdobyła 134 mandaty. (PAP)