Rozejm w Syrii generalnie jest przestrzegany - oceniła we wtorek szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini w trakcie debaty w Parlamencie Europejskim w Strasburgu. Jak dodała, po raz pierwszy od pięciu lat w wielu miejscach Syrii panuje względny spokój.

Mogherini wypowiadała się na forum europarlamentu przed planowanym na środę wznowieniem rozmów w Genewie w sprawie zakończenia pięcioletniego konfliktu w Syrii. Od 27 lutego w Syrii obowiązuje rozejm uzgodniony przez Rosję i USA.

Według Mogherini zarówno specjalny wysłannik ONZ ds. Syrii Staffan de Mistura, jak i przedstawiciele USA i Rosji oceniają, że "zaprzestanie działań zbrojnych w zasadzie się utrzymuje, choć dochodzi do naruszeń w różnych miejscach Syrii".

"Przez tydzień od końca lutego sytuacja znacząco się poprawiła w porównaniu z poprzednimi tygodniami. Oznacza to, że być może po raz pierwszy od pięciu lat trwania tego konfliktu widzimy w wielu miejscach Syrii względny spokój" - powiedziała szefowa unijnej dyplomacji.

Reklama

Według niej w ostatnim czasie UE, we współpracy z ONZ, udało się wysłać do rejonów Syrii objętych konfliktem 188 ciężarówek z pomocą humanitarną. UE chce dostarczyć pomoc dla 1,7 mln Syryjczyków w ciągu najbliższego kwartału.

Jak przypomniała, de Mistura planuje 9 marca wznowić genewskie rozmowy pokojowe. "To nie jest łatwy proces, ale dobrze, że w ogóle udało się stworzyć warunki do wznowienia rozmów" - oceniła Mogherini.

Reklama

W jej opinii Rosja i USA koordynują monitorowanie przestrzegania rozejmu i próbują zmniejszać napięcia. "Ci, którzy mówią o nowej zimnej wojnie powinni zejść na ziemię i przyjrzeć się tej koordynacji" - powiedziała. Ostrzegła, że wciąż możliwa jest ponowna eskalacja konfliktu. "Sytuacja jest bardzo napięta, codziennie nadchodzą nowe niepokojące sygnały" - przyznała Mogherini.

Prowadzone pod egidą ONZ negocjacje w sprawie zakończenia konfliktu syryjskiego formalnie rozpoczęły się 29 stycznia, ale zostały zawieszone już 3 lutego, gdy syryjskie wojska wierne prezydentowi Baszarowi el-Asadowi przy wsparciu rosyjskiego lotnictwa przełamały okrążenie wokół dwóch strategicznych wiosek na północ od Aleppo, obleganych od prawie trzech lat przez siły opozycyjne.

Od 27 lutego w Syrii obowiązuje rozejm uzgodniony przez Rosję i USA. Zawieszenie broni nie przewiduje wstrzymania ataków przeciwko dżihadystycznemu Państwu Islamskiemu oraz związanemu z Al-Kaidą Frontowi al-Nusra. Operacje militarne przeciwko nim prowadzi syryjska armia rządowa, rosyjskie lotnictwo i dowodzona przez USA koalicja.