Rozpoczynająca się w poniedziałek nowa runda negocjacji pokojowych ws. Syrii będzie się koncentrować na kluczowych tematach, takich jak wybory parlamentarne, czy też uchwalenie nowej konstytucji - powiedział w środę specjalny wysłannik ONZ Staffan de Mistura.

Wśród innych ważnych tematów wymienił kwestie zarządzania krajem. Specjalny wysłannik ONZ do Syrii zapowiedział także, że rozmowy nie będą trwać dłużej niż do 24 marca, który został zaplanowany jako ostatni dzień negocjacji. Poprzednia runda negocjacji została przerwana 3 lutego.

Podczas konferencji prasowej de Mistura tłumaczył, że rozmowy ponownie będą mieć charakter "sąsiedzki", czyli delegacje wezmą udział w niebezpośrednich rozmowach przebywając w sąsiednich pokojach. Wysłannik ONZ będzie przemieszczać się między tymi pomieszczeniami i rozmawiać z członkami rządu w Damaszku i przedstawicielami opozycji - dodał de Mistura.

Przedstawiciel ONZ podkreślił również, że trwające już prawie dwa tygodnie zawieszenie broni "w zasadzie" obowiązuje.

Od 27 lutego obowiązuje w Syrii kruchy rozejm między siłami reżimu prezydenta Baszara el-Asada, wspieranymi przez Rosję i Iran, a oddziałami syryjskiej opozycji, którym udziela pomocy koalicja międzynarodowa pod kierunkiem USA. Zawieszeniem broni nie zostały objęte dżihadystyczne ugrupowania, Państwo Islamskie i Front al-Nusra. W środę odbyły się rozmowy pod auspicjami ONZ na szczeblu grup zadaniowych ds. pomocy humanitarnej i ds. zakończenia walk w Syrii.