Obietnice składane przez Prawo i Sprawiedliwość w czasie kampanii wyborczej rozbudziły nadzieje na pilne podjęcie problemów społecznych i poprawę warunków pracy. Zwracają na to uwagę przedstawiciele Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych oceniając 100 dni rządów PiS.

Przewodniczący związku Jan Guz przypomniał, że premier Beata Szydło mówiła w swoim expose, iż najważniejsze będzie podniesienie kwoty wolnej od podatku, obniżenie wieku emerytalnego i wypłata świadczeń na dziecko w ramach "Programu 500 Plus". Szef OPZZ zaznaczył, że rządowi udało się zrealizować tylko jedną z tych obietnic, czyli 500 złotych na dziecko, począwszy od drugiego, a w rodzinach o mniejszych dochodach od pierwszego dziecka. Ustawa ma wejść w życie 1 kwietnia i zdaniem Guza to zasługuje na plus dla rządu, chociaż ustawa ma mankamenty. Jednym z nich, jest to, że pieniądze będą przysługiwały tylko do ukończenia przez dziecko 18 lat. Mimo to jednak za ten projekt dla rządu "strzałka w górę" - mówi Jan Guz.

Związkowcom z OPZZ nie podoba się natomiast, iż rząd nie przygotował jeszcze swojego projektu dotyczącego obniżenia wieku emerytalnego i nie pochyla się nad propozycją uzależnienia możliwości przejścia na emeryturę od stażu pracy. Na minus, według związku, zasługuje też fakt, że rząd nie przedstawił jeszcze projektu w sprawie podniesienia do 8 tysięcy złotych kwoty wolnej od podatku. Przewodniczący zaznaczył, że rząd co prawda przygotował projekt ustawy dotyczącej bezpłatnych leków od 75 roku życia, jednak nie skierował go jeszcze do parlamentu.

Reklama