100 dni rządu? „Gdyby był większy spokój, to moglibyśmy zrobić jeszcze więcej. Dużo czasu zabiera nam ogromny atak nie tylko wewnętrzny, ale także na arenie międzynarodowej, spowodowany działaniami opozycji. Ostatnie 2 tygodnie to wizyty premier w Europie, tłumaczenie się w Strasburgu. Ten czas można byłoby poświęcić, żeby popracować tutaj” – mówi gość RMF FM, szefowa gabinetu premier Elżbieta Witek.

Jej zdaniem „w ciągu 100 dni premier nie zapowiadała, że wszystko będzie podpisane i wdrożone, tylko że projekty ustaw znajdą się w Sejmie”. Czego nie udało się zrealizować? „Ustawy podatkowe, które są w Ministerstwie Finansów. To nie jest prosta sprawa” – odpowiada minister. Witek mówi, że przy okazji 100 dni rządu nie będzie żadnych dymisji, bo: „Ekipa jest świetna. Każdy wykonuje swoje zadania. Gdyby był większy spokój, to moglibyśmy zrobić więcej”.

„Jak słyszę, że zadłużamy państwo, to chcę przypomnieć, że przejęliśmy państwo z ogromnym zadłużeniem poprzedniej ekipy. 8 lat zadłużenia przy potężnych środkach unijnych - trzeba być mistrzem, żeby do tego doprowadzić” – uważa Witek. Kwota wolna od podatku i obniżenie wieku emerytalnego? Szefowa gabinetu premier odpowiada, że to projekty wniesione przez prezydenta. „Nie będziemy się dublować” – dodaje. Pytana o wicepremiera Morawieckiego, który mówił, że kwota wolna od podatku powinna być niższa, niż na poziomie 8 tys., odpowiada: „To mówił premier Morawiecki, ale on nie podejmuje samodzielnych decyzji, tylko robi to Rada Ministrów.

Marek Belka szefem Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju? „Patrzymy na to przyjaznym okiem” – odpowiada Elżbieta Witek. „Patrzymy na doświadczenie i bogactwo wiedzy i na to, jak jest oceniany na arenie międzynarodowej. Ocena nie jest negatywna” – dodaje.