Samorządy na zachodzie kraju chcą zabezpieczyć się przed nielegalnym przejściem uchodźców z Niemiec do Polski. Bezpieczeństwo mają zwiększyć częstsze patrole służb i wymiana informacji z niemieckimi odpowiednikami.

Choć, według burmistrza Gubina Bartłomieja Bartczaka, w mieście nie dochodzi do incydentów z udziałem uchodźców, to służby cały czas są w gotowości. Rozmówca IAR poprosił już strażników granicznych o dodatkowe patrole. Cały czas jest też w kontakcie z władzami sąsiedniego Guben.

Burmistrz Gubina przyznaje jednak, że sytuacja jest inna niż jeszcze kilka miesięcy temu. Bartłomiej Bartczak wspomina, że wcześniej to on tłumaczył się z występków Polaków w Niemczech. Dziś, jego zdaniem, potencjalne zagrożenie może przyjść z tamtego kierunku.

Rzecznik Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej, Irena Skuliniec, informuje, że mundurowi od listopada ubiegłego roku częściej patroluję przygraniczne tereny. Stwierdzili oni kilkanaście przypadków nielegalnego przekroczenia granicy z Niemcami. Wszyscy zatrzymani wrócili do Niemiec.

Patrole odbywają się także w głębi kraju. Tuż za granicą, nieopodal Guben umieszczono około 600 uchodźców.