Specjalna podkomisja zbada na nowo przyczyny katastrofy smoleńskiej. Jak ogłosił szef MON Antoni Macierewicz, na czele tego organu stanie dr inż. Wacław Berczyński. Uczestniczył on w pracach parlamentarnego zespołu Antoniego Macierewicza, a w przeszłości jako konstruktor pracował w Boeingu i NASA.

Sprawę komentował w Sejmie Rafał Grupiński z Platformy Obywatelskiej. Jak mówił, przyjął te informacje z wielką przykrością. - Antoni Macierewicz nie przestaje uprawiać polityki na grobach ofiar - mówił Grupiński. Dodaje, że szef MON nie potrafi uznać ustaleń komisji Jerzego Millera, iż był to wypadek lotniczy. - Nie potrafi poczekać na zakończenie śledztwa przez Prokuraturę Wojskową - mówi. Jak twierdzi, w nowej komisji znaleźli się ludzie, którzy nie wypełniają kryteriów, jakie powinni wypełniać członkowie komisji badającej wypadki lotnicze.

Grupiński dodał, że z ust obecnego szefa MON padło wiele, niesprawiedliwych i fałszywych słów pod adresem ówczesnej ekipy rządzącej. Jak mówił, starali się oni pomóc rodzinom ofiar katastrofy. Dodał, że to nie rząd Platformy Obywatelskiej zdecydował, iż do samolotu wsiedli wszyscy dowódcy wojskowi. - Trzeba mieć umiar w kierowaniu zarzutów - powiedział.

Poseł PO odnosił się też do składu powołanej dziś przez ministra Antoniego Macierewicza podkomisji. Znaleźli się w niej między innymi byli eksperci parlamentarnego zespołu, który w ubiegłej kadencji Sejmu zajmował się katastrofą smoleńską. - Powoływanie komisji z ludzi, którzy wielokrotnie kompromitowali się teoriami puszkowymi czy parówkowymi, by doszli do prawdy jest żałosne - powiedział Grupiński.

Nowa podkomisja smoleńska zbada od początku całą sprawę tragedii z 10 kwietnia 2010 roku, począwszy od kwestii remontu rządowego tupolewa, do którego doszło w 2009 roku w Rosji.