Ustawa o prokuraturze, przyjęta dziś przez Senat, tworzy super resort, który może być wykorzystany do walki politycznej i do reklamy własnej osoby - uważa senator Marek Borowski. Były marszałek sejmu podkreśla, że uprawnienia, które otrzymuje prokurator generalny, będący jednocześnie ministrem sprawiedliwości są ogromne.

Może nakazać prokuratorowi postawienie określonych zarzutów, wydać polecenie zatrzymania kogoś, zwolnienia, może tez informować wszystkie osoby, które chce o przebiegu śledztwa. "Jeżeli tego typu uprawnienia otrzymuje polityk to istnieje bardzo poważne zagrożenie, że będzie to wykorzystywał w walce politycznej" - powiedział senator Borowski.

Senator jest zdania, że gdyby na czele tego super resortu stanął szanowany prawnik nie będący politykiem, to zagrożenie, że wykorzysta swoją funkcję do osiągnięcia własnych korzyści, byłoby zminimalizowane. "Ale jeżeli to jest pan minister Ziobro, którego działalność znamy z lat 2005 - 2007, kiedy bardzo chętnie publicznie ogłaszał winę różnych osób, a potem sądy je uniewinniały to jego osoba budzi wielkie zagrożenie. Chciałbym się mylić, ale po jego dotychczasowych wystąpieniach, także tu w Senacie, coś mi się nie wydaje" - dodał Marek Borowski.

Reklama