Mniejszy budżet Rzecznika Praw Obywatelskich, cięcia w resorcie kultury, 20-milionowa dotacja dla medialnej szkoły Tadeusza Rydzyka. To niektóre poprawki wniesione do projektu tegorocznego budżetu przez komisję finansów. O 21-szej rozpocznie się nowe posiedzenie Sejmu, podczas którego odbędzie trzecie czytanie ustawy.

Szefa klubu PO Sławomira Neumanna zbulwersowało przekazanie 20 milionów złotych na szkołę medialną ojca Rydzyka. Pieniądze na ten cel przesunięto między innymi z budżetu resortu kultury na teatry oraz z biura Rzecznika Praw Obywatelskich. Zdaniem Neumanna, sprawą powinna zająć się z urzędu prokuratura. Bo jest podejrzenie korupcji politycznej, że te 20 milionów złotych to zapłata za działania mediów ojca Rydzyka w czasie kampanii wyborczej, które promowały Prawo i Sprawiedliwość - mówi polityk PO.

Sławomir Neumann powiedział, że posłowie Prawa i Sprawiedliwości nie uzasadnili przekazania 20 milionów złotych szkole Tadeusza Rydzyka. Podnieśli za nią ręce - powiedział. Dodał, że podczas głosowania nad budżetem, posłowie PO będą pytać o cel złożonej poprawki.

Neumann dodał też, że posłowie PiS-u zgłosili poprawkę zabierającą 20 milionów złotych łódzkim hospicjom. Kwota ta miała trafić na fundusz kościelny. Ostatecznie Prawo i Sprawiedliwość poprawkę wycofało.