Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymały: Maria Borowska, Eleonora Ewa Mroczkowska i Jolanta Małgorzata Strzałkowska. 11 osób otrzymało Krzyż Wolności i Solidarności. Odznaczeni są skupi wokół Stowarzyszenia 13 Grudnia.

Łukasz Kamiński, prezes IPN-u powiedział IAR, że Krzyż jest przyznawany tym, którzy między 1956 a 1989 rokiem sprzeciwiali się systemowi komunistycznemu. Dodał, że wśród odznaczonych są osoby, które były członkami konspiracyjnych organizacji, osoby, które redagowały, drukowały i kolportowały niezależną prasę.
Krzyże Wolności i Solidarności otrzymali: Marek Biesiada, Janina Jadwiga Chmielowska, Sławomir Jerzy Gajduk, Bolesław Guzowski, Jacek Guzowski, Maciej Łazarów, Eleonora Ewa Mroczkowska, Leszek Andrzej Mroczkowski, Tomasz Szostek, Elżbieta Maria Ziemniak i pośmiertnie Hubert Andrzej Maria Kossowski.


Leszek Andrzej Mroczkowski - dziękując w imieniu odznaczonych podkreślił, że nareszcie po latach ktoś docenił ten "maleńki" wkład ich pracy w niepodległą Polskę. Jak mówił, wówczas nikt nie oczekiwał na zaszczyty - każdy robił to co do niego należało. "Po prostu była taka a nie inna potrzeba. To dobrze, że ktoś nas docenił" - powiedział Leszek Mroczkowski.

Reklama

Odznaczenia wręczono w związku z przypadająca jutro 34 rocznicą wprowadzenia stanu wojennego.