Prezydent ma nadzieję, że przyszłoroczny szczyt NATO w Warszawie potwierdzi ustalenia spotkania przywódców wschodniej flanki Sojuszu w Bukareszcie. Andrzej Duda powiedział w radiowej Jedynce, że podczas ubiegłotygodniowych rozmów w stolicy Rumunii nakreślono najważniejsze cele i zagrożenia dla NATO na najbliższe lata. Jego zdaniem, daje to nadzieję na dobry kierunek działania Sojuszu.

W deklaracji podpisanej w Bukareszcie uczestnicy spotkania potępili nielegalną aneksję Krymu i wspieranie przez Rosję separatystów na wschodzie Ukrainy. Przywódcy napisali, że są poważnie zaniepokojeni trwającymi wciąż działaniami Rosji na Ukrainie, podważającymi europejską architekturę bezpieczeństwa.

Andrzej Duda mówił, że siła NATO bierze się ze sprawnego potencjału militarnego, a z drugiej strony z jedności i solidarności państw członkowskich.

Prezydent dodał, że nasze uczestnictwo w Sojuszu jest sposobem na ochronę i wzmocnienie niepodległości Polski. Jego zdaniem, wokół tej wartości Polacy powinni się jednoczyć, nawet jeśli mają rozbieżne opinie na temat metod dbania o państwowość.