Brukselski portal EUobserver pisze, że polski rząd, to "jastrzębie, gołębie i bankowcy”. Skład nowego rządu przedstawiony wczoraj przez Beatę Szydło odnotował także portal Politico w swojej europejskiej odsłonie , w tekście pod hasłem „Powiew przeszłości w nowym polskim rządzie”.

Do “jastrzębi “ zaliczani są kandydaci na ministrów spraw zagranicznych i obrony: Witold Waszczykowski oraz Antoni Macierewicz. Według EUobservera nominacje te wskazują, że Polska przyjmie twarde stanowisko w sprawie sankcji wobec Rosji, a w przyszłym roku będzie zabiegać o bazy NATO w Europie Wschodniej. „Politico” podkreśla zaś, że Antoni Macierewicz będzie pełnił kluczową rolę w rządzie w czasie, gdy Polska zwiększa swoje wydatki na obronę i modernizuje ją w obliczu wzrastającego poczucia zagrożenia ze strony Moskwy.

Wśród „gołębi” wymieniany jest m.in. Konrad Szymański - kandydat na ministra ds. europejskich - którego EUobserver nazywa „pragmatykiem”. Politico zauważa, że były europoseł kilkakrotnie został uznany przez media za najlepszego polskiego deputowanego do Parlamentu Europejskiego.

Mateusz Morawiecki oraz Paweł Szałamacha - którzy mają objąć odpowiednio ministerstwo rozwoju i finansów - to jak pisze EUobserver - kandydaci uważani za „ostrożnych i probiznesnowych”. Według Politico nominacja Morawieckiego miała na celu uspokojenie rynków finansowych po złożeniu przez PIS kosztownych obietnic podczas kampanii wyborczej.