Rozwiedzeni żyjący w nowym związku może bardziej pragną komunii od tych, którzy mogą do niej przystępować. Mówił o tym arcybiskup Stanisław Gądecki podczas codziennego briefingu na temat obradującego już od blisko dwóch tygodni synodu biskupów poświęconego rodzinie. Przewodniczący episkopatu przypomniał stanowisko polskich biskupów w sprawie, którą media przedstawiają jako jedno z głównych zagadnień synodu.

Metropolita poznański przypomniał, że jeśli chodzi o przyjmowanie eucharystii przez rozwiedzionych, którzy wstąpili w nowy związek za życia poprzedniego współmałżonka, członkowie Komisji Episkopatu Polski wykluczali taką możliwość.

Mówili zawsze o orzeczeniu nieważności małżeństwa. Dodał, że osoby te nie mogą jednak w żadnej mierze czuć się wykluczone, nie zostały przecież obłożone ekskomuniką.

Reklama

Na zakończenie arcybiskup Gądecki podkreślił, że żadna władza na świecie nie może rozwiązać węzła, który zawarty został w ważny sposób. Nawet jeżeli drugi związek jest udany, dobry i piękny, podsumował metropolita poznański.