37 godzinny tydzień pracy, podniesienie płacy minimalnej do 2500 złotych, zerowa stawka podatkowa przy zarobkach do 21 tysięcy złotych rocznie. Leszek Miller i Janusz Palikot przedstawili na konferencji prasowej w Warszawie gospodarczy program Zjednoczonej Lewicy.

Leszek Miller powiedział, że poprzez interwencję państwa można zmienić to o czym mówi rynek, że obecnie trzeba dużo pracować, a mało zarabiać.

Janusz Palikot ocenił, że propozycje gospodarcze Zjednoczonej Lewicy to bardzo mocne narzędzia do zasadniczych zmian w polityce gospodarczej.

- To będzie przełomowa, zupełnie inna polityka gospodarcza, taka jakiej ani Donald Tusk, ani pani Ewa Kopacz nie byli w stanie prowadzić i o której zielonego pojęcia nie ma pani Beata Szydło - powiedział Palikot.

Zjednoczona Lewica w swoim programie proponuje też wprowadzenie nowej formy działalności gospodarczej - firmę rodzinną, która będzie korzystała z rozwiązań obniżających koszty pracy - składki ZUS za pierwszego i drugiego pracownika ma płacić przez 1,5 roku państwo, firma odprowadzałaby podatek ryczałtowy w wysokości 200 złotych miesięcznie.

Lewica zapowiada również podjęcie działań zmierzających do wzrostu wydajności pracy, budowę nowych okręgów przemysłowych, obniżkę cen energii, przeznaczenie 16 mld złotych rocznie na kredyty mieszkaniowe dla osób które nie mają zdolności kredytowej oraz przywrócenie dużej ulgi budowlanej.

Program Zjednoczonej Lewicy ma kosztować około 100 miliardów złotych.