Choć nie ma tego w oficjalnych planach, w rozmowach głów państw na szczycie w Niemczech pojawi się kwestia imigrantów - zapowiada minister w Kancelarii Prezydenta Krzysztof Szczerski. Prezydent Andrzej Duda weźmie dziś i jutro udział w spotkaniach prezydentów krajów tak zwanej grupy Arraiolos. Szczyt odbędzie się w Erfurcie i Eisenach w Niemczech.

Oficjalnie głównym tematem rozmów będzie problematyka europejskiej spójności i edukacji. Minister Szczerski w rozmowie z dziennikarzami zapowiada, że przywódcy grupy będą się też zastanawiali nad sposobami wyjścia z kryzysu związanego z napływem uchodźców do Unii Europejskiej.

- Widzimy, że dzisiaj w Europie prują się szwy wspólnoty. W tle jest pytanie, w jaki sposób Europa ma okazać się silna, a nie bezradna wobec kryzysów, które ją dotykają, w tym imigrantów - mówił Krzysztof Szczerski.

Minister dodał, że sytuacja poszczególnych krajów Wspólnoty , jeśli chodzi o problem imigrantów jest różna.

- Potrzebna jest pełna strategia, obejmująca zarówno kwestię rozwiązania kryzysu humanitarnego, który dzieje się na naszych oczach, ale także zwrócenie uwagi na przyczyny. Wszystkie państwa europejskie powinny się włączyć, by wypracować strategię rozwiązania przyczyn kryzysu migracyjnego - podkreślał prezydencki minister.

Prezydent na ten temat ma również rozmawiać w czasie dodatkowych spotkań dwustronnych.z prezydentami Włoch, Słowenii, Łotwy i Finlandii. W skład grupy Arraiolos wchodzą ponadto Niemcy, Austria, Węgry i Portugalia. Decyzje dotyczące imigrantów będą jednak zapadały na nadzwyczajnym unijnym szczycie w środę w Brukseli.

Pierwsze nieformalne spotkanie prezydentów odbyło się 12 lat temu w Portugalii, a w 2013 szczyt odbył się w Krakowie.