Kilkuset żołnierzy z różnych jednostek w kraju przed wylotem na misję do Afganistanu w ramach IV zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego, uroczyście pożegnano w sobotę w koszarach 12 Brygady Zmechanizowanej w Szczecinie.

Brygada należy do 12 Dywizji Zmechanizowanej, która ma stanowić jedną z głównych sił w składzie IV zmiany PKW w tym kraju.

Żołnierzy i oficerów żegnali przedstawiciele dowództwa wojsk lądowych, władze wojewódzkie i miejskie oraz rodziny.

Rzecznik 12 szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej por. Marcel Podhorodecki powiedział, że jeszcze w sobotę wieczorem pierwsza grupa IV zmiany - ok. 200 żołnierzy - wyleci z podszczecińskiego lotniska w Goleniowie do Afganistanu.

Kolejne wyloty planowane są na przyszły tydzień.

"IV zmiana będzie jedną z ważniejszych zmian podczas misji naszych żołnierzy w tym kraju, ponieważ polscy żołnierze będą mieli pod sobą całą prowincję" - podkreślił por. Podhorodecki.

Wśród żołnierzy, których żegnano w sobotę w Szczecinie, byli m.in. żołnierze 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej z Elbląga, 25. Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego, 2. Pułku Rozpoznawczego z Hrubieszowa, 56. Pułku Śmigłowców Bojowych z Inowrocławia i 1. Brygady Logistycznej z Bydgoszczy.

Misja Międzynarodowych Sił Wspierania Bezpieczeństwa (ISAF) w Afganistanie jest oficjalnie nazywana operacją stabilizacyjną

Polski kontyngent w Afganistanie jest w trakcie restrukturyzacji. Do końca roku Polacy przejmą odpowiedzialność za prowincję Ghazni, a kontyngent wzrośnie z 1200 do 1600 żołnierzy. Polacy będą szkolić afgańskie siły bezpieczeństwa, do ich głównych zadań będzie należeć ochrona przebiegającego przez prowincję Ghazni odcinka drogi z Kabulu do Kandaharu.

Misja Międzynarodowych Sił Wspierania Bezpieczeństwa (ISAF) w Afganistanie jest oficjalnie nazywana operacją stabilizacyjną, prowadzoną na podstawie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ z grudnia 2001 roku.

Uczestniczyło w niej do tej pory prawie 1200 żołnierzy Wojska Polskiego, współpracujących z żołnierzami 39 innych państw. Siły ISAF liczą łącznie ok. 34 000 żołnierzy i pracowników wojska.