To radosne święto zwycięstwa Polski - mówił prezydent Andrzej Duda na uroczystościach Święta Wojska Polskiego. Przypomniał, że przypada ono w 95. rocznicę Bitwy Warszawskiej, gdy polscy żołnierze razem, niezależnie od pochodzenia, zatrzymali nawałę bolszewicką nie tylko na Polskę, ale na całą Europę. Andrzej Duda mówił, że polscy żołnierze są spadkobiercami tamtych, sprzed 95 lat, którzy na wezwanie Józefa Piłsudskiego poszli na front i zwyciężyli.

Prezydent dodał, że to zwycięstwo jest wielkim zobowiązaniem do służby Polsce, do wiernego prowadzenia spraw naszego kraju. "Żołnierze! Składając wam najlepsze życzenia w dniu waszego święta, dziękuję wam serdecznie za waszą służbę Ojczyźnie" - powiedział Andrzej Duda. Jak dodał, żołnierze pokazują wielkość Polski.

"Wszyscy jesteśmy z was ogromnie dumni"- powiedział prezydent do żołnierzy. Andrzej Duda złożył też kwiaty przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

"Składam hołd wszystkim polskim żołnierzom, którzy polegli, i w Bitwie Warszawskiej, i wcześniej, i potem, i w II wojnie światowej, i po II wojnie światowej, kiedy walczyli o niepodległą Polskę" - powiedział. "Składam wyrazy szacunku wszystkim weteranom i kombatantom, wszystkim tym którzy o Polskę walczyli" - dodał Andrzej Duda.

Prezydent podkreślał też, że los żołnierzy jest dla niego bardzo ważny. W przemówieniu zwrócił się do nich. "Będę czynił wszystko, abyście i wy, i wasze rodziny mieli poczucie, że ojczyzna tak was kocha, jak wy ją kochacie, że będziecie mieli poczucie, że możecie jej służyć nie martwiąc się o swój przyszły los, o swój przyszły byt, o byt swoich rodzin" - powiedział prezydent.

Zaznaczył, że Polska powinna bronić słabszych i nie bać się silnych. Podkreślił, że jest to zadanie nie tylko wojska, ale także władz i prezydenta. " Z tego miejsca deklaruję, że to zadanie będę wypełniał ze wszystkich sił" - powiedział Andrzej Duda.

W czasie uroczystości Święta Wojska Polskiego prezydent przyjął meldunek od Szefa Sztabu Generalnego. W odkrytym samochodzie przejechał Alejami Ujazdowskimi, dokonując przeglądu pododdziałów. Defiladę oglądały tłumy warszawiaków. W sumie wzięło w niej udział ponad 1,5 tysiąca żołnierzy i około 170 wojskowych pojazdów, w tym: czołgi, rosomaki i transportery. Nad Warszawą przeleciało 60 samolotów i śmigłowców, między innymi myśliwce F16. Po raz pierwszy w defiladzie wzięły również udział komandosi z jednostki GROM, a także z jednostki w Lublińcu.

Święto Wojska Polskiego upamiętnia spektakularne zwycięstwo Polaków nad Armią Czerwoną w 1920 roku. "Cud nad Wisłą" uważa się za jedno z najważniejszych starć w dziejach świata. Zwycięstwo w bitwie zapewniło Polsce niepodległość i uchroniło Europę przed rewolucją bolszewicką.