Jedni dają na starcie szansę, inni od początku sceptycznie podchodzą do rozpoczętej dziś prezydentury Andrzeja Dudy. Nowy prezydent Polski objął urząd po złożeniu przysięgi przed Zgromadzeniem Narodowym.

Magdalena Daniel ze stowarzyszenia Nowoczesna mówiła w RDC, że ma nadzieję, iż Andrzej Duda będzie prezydentem wszystkich Polaków tłumiącym obecne konflikty. Oceniła, że rolą prezydenta jest wyciszenie kłótni oraz działanie zgodnie z prawem i wspieranie tworzenia dobrego prawa.

Zdaniem lidera Ruchu Społecznego RP Sławomira Izdebskiego zamiana Bronisława Komorowskiego na Andrzeja Dudę niewiele zmieni. Szef rolniczych OPZZ ocenił, że prezydenta zależnego od Donalda Tuska zamienił prezydent, którego działania będą uzależnione od woli Jarosława Kaczyńskiego. Sławomir Izdebski powiedział, że w Polsce nie będzie prezydenta wszystkich Polaków, do póki nie zostanie wprowadzony system prezydencki.

Andrzej Duda został wybrany na urząd prezydenta 26 maja. W drugiej turze wyborów pokonał dotychczasowego prezydenta Bronisława Komorowskiego otrzymując 51,55 procent głosów.