Szef Rady Europejskiej jednak nie pojawi się na jutrzejszym zaprzysiężeniu prezydenta elekta Andrzeja Dudy. Donald Tusk otrzymał zaproszenie jako były premier, ale nie potwierdził obecności - poinformował IAR gabinet marszałek Sejmu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej.

W zaprzysiężeniu Andrzeja Dudy na urząd prezydenta wezmą udział byli prezydenci Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski oraz premierzy Jerzy Buzek, Jan Krzysztof Bielecki.

Zaproszenia także otrzymali członkowie korpusu dyplomatycznego, byli parlamentarzyści i przedstawiciele najwyższych urzędów państwowych. Dodatkowo, poza oficjelami, będą także goście zaproszeni przez prezydenta elekta Andrzeja Dudę. Poza rodziną, która zajmie miejsca na sejmowej galerii, w Sali Kolumnowej zgromadzi się także ponad 300 gości.

Uroczystość zaprzysiężenia będą mogli oglądać na specjalnych telebimach. Zgromadzenie Narodowe rozpocznie się o godzinie 10:00.

W uroczystości weźmie udział odchodzący prezydent Bronisław Komorowski wraz z małżonką. Podczas uroczystego Zgromadzenia przysięgę złoży Andrzej Duda, który chwilę później wygłosić ma około 15-minutowe orędzie.

Po nim już prezydent Andrzej Duda złoży kwiaty przed tablicą upamiętniającą parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej oraz tablicą upamiętniającą posłów II RP, którzy zginęli w czasie II wojny światowej. Później Andrzej Duda spotka się z Konwentami Seniorów obu Izb. Około 11:35 Andrzej Duda już jako prezydent opuści gmach Sejmu.

Paweł Graś tłumaczy, dlaczego Donald Tusk nie pojawi się na jutrzejszym zaprzysiężeniu Andrzeja Dudy. "Jako szef Rady Europejskiej Donald Tusk nie otrzymał zaproszenia od prezydenta elekta i tę decyzję prezydenta elekta należy uszanować" - stwierdził współpracujący z Tuskiem Graś.

Wcześniej, gabinet marszałek Sejmu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej poinformował, że Donald Tusk otrzymał zaproszenie jako były premier, ale nie potwierdził obecności.